Corona Braşov, victorie în prelungiri cu Gheorgheni. Cu se se mai ocupa noua conducere a FRHG

Corona Braşov a reuşit aseară o victorie importantă, 4-3, după prelugiri, cu ACSH Gheorgheni. Meciul disputat la Patinoarul „Olimpic” a contat pentru Erste Liga şi pentru Liga Naţională de hochei pe gheaţă.

„Lupii”, îmbrăcaţi în tricouri speciale de Crăciun, care vor fi scoase la licitaţie săptămâna viitoare, au făcut un meci bun, dar au avut o perioadă de vreo 10 minute în ultima repriză când au lăsat garda jos şi au pierdut un punct pe care îl aveau în buzunar.

După un început de meci echilibrat, finalul primei reprize a fost al Coronei. Schaber a reuşit o dublă în minutele 17.44 şi 19.34 şi „lupii” au intrat cu un avantaj important, 2-0, la prima pauză. În startul reprizei secunde, oaspeţii au redus din handicap, Orban punctând în PP. Imediat însă, Valchar a refăcut avantajul de două lungimi al braşovenilor, cu un gol superb. Apoi, la cererea oaspeţilor, care au invocat probleme cu gheaţa în faţa bancii lor, meciul a fost oprit pentru minute bune, iar cei afectaţi au fost a noştri, care au părut scoşi din ritm mai apoi. Până la a doua pauză nu s-a mai marcat, iar debutul reprizei a treia a fost gestionat prost de jucătorii lui Dave MacQueen. Au fost 10 minute în care Corona Braşov a fost de nerecunoscut, oaspeţii au preluat iniţiativa, iar Orban şi Haaranen au restabilit egalitatea. A fost 3-3 la finalul timpului regulamentar şi oaspeţii se pot declara mulţumiţi că au scăpat neînvinşi. În prelungiri, Corona Braşov a jucat entuziasmant. În 3 contra 3, ai noştri au controlat disputa, iar golul a venit logic. Schaber şi-a completat hattrick-ul, cu un gol superb, din pasa lui Owen Williams şi a stabilit scorul final, 4-3.

Astăzi, de la ora 18.30, Corona Braşov va juca la Miercurea Ciuc, cu Sport Club. Meciul va conta pentru Erste Liga şi pentru Liga Naţională.

Corona Braşov. Cu se se mai ocupa noua conducere a FRHG

Din nou, au fost probleme de arbitraj, cu decizii halucinante, însă e clar că este vorba de lipsă de valoare, „fluieraşii” autohtoni fiind la un nivel extrem de scăzut. Poate, noua conducere a FRHG va face ceva şi în acest sens. Momentan, Nagy Attila@Co. sunt ocupaţi cu organizarea de tabere de dezvoltare la nivelul echipei naţionale de seniori. Noaptea minţii.