Timp liber

Oferte bogate de weekend, sub semnul Sărbătorilor Brașovului

Oferte bogate de weekend, sub semnul Sărbătorilor Brașovului

La acest sfârșit de Săptămână Luminată, care stă sub semnul Sărbătorilor Brașovului, sunt programate spectacole și concerte diverse la Cetățuie, în Piața Sfatului și la Pietrele lui Solomon, Parada Junilor, Târgul de Paști, proiecții de filme, reprezentații teatrale, pentru cei mari și pentru cei mici, ateliere de creație, expoziții temporare și permanente.

Știre în curs de actualizare.

Vineri 10 mai

▪ Planetariul Brașov, orele 10:00 – 18:00, spectacole (proiecții)
▪ Piața Sfatului, Târgul de Paști
▪ Lacul Noua, orele 10.00 – 22.00, Festivalul Familyada
▪ Opera Brașov, ora 11.00, repetiția generală cu public a spectacolului cu opera „Traviata” de G. Verdi
▪ Parcul Titulescu, ora 12.00: Food Truck Festival
▪ Piața Sfatului, Târgul de Paști
▪ Centrul Cultural Reduta, ora 13:00 – „János Vitéz”, spectacol pentru copii în limba maghiară

▪ Cetățuie

Articole asemănătoare
  • Orele 12.00 – 20.00: Program de vizitare a Cetăţuii;
  • Toată ziua – Ateliere şi demonstraţii ale Ordinului Cavalerii Cetăţilor Bârsei
  • Ora 16.00: Eduard Ţurcan;
  • Ora 17.00: Sound of Noise;
  • Ora 18.00: Citybreakers;

▪ Piaţa Unirii:

  • Ora 17.00: Junii Braşovului: Aruncatu-n ţol.

▪ Planetariul Brașov, ora 18:00, proiecție „The Dark Side of the Moon” – albumul trupei Pink Floyd, un film 360°
▪ Teatrul Sică Alexandrescu Brașov, Sala Mare, ora 19:00, spectacolul cu piesa „Nastasia – o poveste de cartier”, de George Mihail Zamfirescu

▪ Piaţa Sfatului

  • Ora 20.00: Watzzy and the Watzaky Doodle Pigeons;
  • Ora 21.00: Holograf simfonic alături de Filarmonica Braşov.

Sâmbătă 11 mai

▪ Planetariul Brașov, orele 10:00 – 18:00, spectacole (proiecții)
▪ Piața Sfatului, Târgul de Paști
▪ Lacul Noua, orele 10.00 – 22.00, Festivalul Familyada
▪ Teatrul pentru Copii „Arlechino”, orele 10.30 și 12.00, spectacolul cu piesa „Pescărușul Folly în orașul pisicilor”
▪ Centrul Cultural Reduta, ora 11:00 – „Minunații lui Verdini: Magie în baloane de săpun”
▪ Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov, Sala de lectură, ora 12:00 – „Timpul Încremenit”, lansarea volumului de poezie semnat de Roxana Miron
▪ Parcul Titulescu, ora 12.00: Food Truck Festival

▪ Cetățuie

  • Orele 12.00 – 20.00: Program de vizitare a Cetăţuii;
  • Toată ziua – Ateliere şi demonstraţii ale Ordinului Cavalerii Cetăţilor Bârsei
  • Orele 12.00: 18.00: Atelier de confecţionat ciucuri pentru Juni susţinute de Meşterul Popular Gabriela Bularca;
  • Ora 13.00: Patrick (solist);
  • Ora 14.00: Ablazed;
  • Ora 15.00: Scoala de dans Vals `97 Braşov;
  • Ora 16.00: Ora Adonia Kurko;
  • Ora 17.00: Ora Tonic Fusion;
  • Ora 18.00: Fine Sounds Collective;

▪ Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov, ora 13:00 – Recital instrumental susținut de Eugen-Bogdan Popa – violoncel și Anamaria Biaciu-Popa – pian (București)
▪ Planetariul Brașov, ora 18:00, proiecție „The Dark Side of the Moon” – albumul trupei Pink Floyd, un film 360°
▪ Opera Brașov, ora 18:30, spectacol cu opera „Traviata” de G. Verdi
▪ Centrul Cultural Reduta, ora 19:00 – „Scandal în culise”, spectacol de teatru
▪ Teatrul Sică Alexandrescu Brașov, Sala Mare, ora 19:00, spectacolul cu piesa „Amadeus” de Peter Shaffer

▪ Piaţa Sfatului:

  • Ora 20.00: Damian Drăghici;
  • Ora 21.30: Emoţii spectrale-un spectacol audio-vizual cu muzică live şi lasere arhitecturale;
  • Ora 22.00: Vama.

Duminică 12 mai

▪ Planetariul Brașov, orele 10:00 – 18:00, spectacole (proiecții)
▪ Piața Sfatului, Târgul de Paști
▪ Lacul Noua, orele 10.00 – 22.00, Festivalul Familyada
▪ Teatrul pentru Copii „Arlechino”, orele 10.30 și 12.00, spectacolul cu piesa „Pinocchio”
▪ Parcul Titulescu, ora 12.00: Food Truck Festival

▪ De la ora 11.00: Parada Junilor în cetate (ziua de călări), pe traseul Piaţa Unirii – Constantin Brâncoveanu – Mureşenilor – Eroilor – Republicii – Poarta Şchei – Prundului – Pietrele lui Solomon.

▪Piaţa Sfatului, orele 12.00 – 13.00: Parada Junilor;

▪ Cetățuie

  • Orele 12.00 – 20.00: Program de vizitare a Cetăţuii;
  • Toată ziua – Ateliere şi demonstraţii ale Ordinului Cavalerii Cetăţilor Bârsei
  • Aprox ora 12.00: Artificii de zi (aleea din stânga intrării în Cetăţuie);
  • Ora 15.00: Plaiurile Dumbrăviţei;
  • Ora 16.00: Junii Becleanului;
  • Ora 17.00: Ansamblu Măgura-Codlea;
  • Orele 18.00 – 21.00: Claudia Miriţescu, Tudor Furdui Iancu, Mariana Anghel, acompaniaţi de formaţia Plaiuri Transilvane;

▪ Piaţa Sfatului, ora 13:00 – Spectacol folcloric organizat de Centrul Cultural Reduta: Fanfara de Juniori Brașoveni, Corul Honterus, Trupa de dansuri săsești Korona
▪ Piaţa Sfatului, ora 13:30 – Spectacol folcloric organizat de Centrul Cultural Reduta: Ansamblul folcloric „Crai Nou”, Ansamblul folcloric „Poienița”, Ansamblul „Eftymos”, Ansamblul „Rujița” din Rupea, Ansamblul „Zestrea Săceleană”, Ansamblul „Buzavirag”, Ansamblul „Piatra Craiului” Zărnești, Ansamblul de dansuri germane „Korona”, soliști vocali de la Școala Populară de Arte și Meserii „Tiberiu Brediceanu”
▪ Piaţa Sfatului, ora 16:30 – Spectacol folcloric organizat de Centrul Cultural Reduta: recital Mariana Anghel și Orchestra „Plaiuri Transilvane”
▪ Piaţa Sfatului, ora 17:00 – Spectacol folcloric organizat de Centrul Cultural Reduta: recital Ionuț Fulea
▪ Centrul Cultural Reduta, ora 18:00 – „Lords of the organ Rákász Gergely”, spectacol de orgă
▪ Planetariul Brașov, ora 18:00, proiecție „The Dark Side of the Moon” – albumul trupei Pink Floyd, un film 360°
▪ Teatrul Sică Alexandrescu Brașov, Sala Mare, ora 19:00, spectacolul „Singuri împreună (Savage în impas)” de John Patrick Shanley

Expoziții temporare și permanente

Ofertă bogată de weekend pentru timp liber

Muzeul Județean de Istorie
Expoziţii la Casa Sfatului:
„Scrisoarea lui Neacșu se întoarce la destinație”
„Brașov 1987”
„Centenarul Brigăzii 2 Vânători de Munte „Sarmizegetusa” Brașov”
„Identitatea Istorică a Brașovului: Rădăcinile·Orașul Coroanei·Brașoveniile”, expoziție permanentă la parterul Casei Sfatului
„Istoria lui Gopo”, producție Muzeul Județean de Istorie Brașov, Fundația Gopo, Arhiva Națională de Filme, Studioul Cinematografic ANIMAFILM

Bastionul Țesătorilor
▪ „Cetatea Brașovului”, expoziție permanentă

Aeroportul Internaţional Braşov-Ghimbav
▪ „Zborul la Brașov – Între începuturi și prezent”, expoziţie outdoor

Olimpia – Muzeul Sportului și Turismului Montan

▪ „Olimpia-Muzeul Sportului și Turismului Montan”, expoziție permanentă
▪ „Începuturile sporturilor de iarnă în România”, expoziție temporară

Muzeul de Etnografie Brasov

▪ „Obiceiuri brașovene mai puțin cunoscute: Mersul cu strochitu și Parastasul Junilor”, expoziție temporară
▪ „Patrimoniul textil”, expoziţie permanentă
▪ „Memoria fibrelor”, expoziție permanentă
▪ „Chipuri şi veşminte din Şchei”, expoziție fotografică la Cetățuia de pe Dealul Straja (Braşov, Str. Cetățuia nr. 7), organizată în colaborare cu fotograful Dan Străuți

Muzeul Civilizației Urbane a Brașovului
▪ „Ceramică fină din Brașov în secolul al XIX-lea”, expoziție temporară
▪ „Comerțul oriental în Transilvania – Negustorii greci din Brașov”, expoziție temporară

Muzeul Etnografic „Gh. Cernea” Rupea
▪ „Plugarul, obicei agrar de primăvară”, expoziţie temporară

Muzeul Țării Făgărașului Valer Literat
▪ „Broderii și accesorii în costum și textile”, expoziție temporară realizată în colaborare cu Muzeul de Etnografie Brașov

Muzeul de Artă Braşov (Bulevardul Eroilor 21)
▪ „Galeria de Artă Românească”, expoziția de bază a muzeului (etaj 1)
▪ „Urgenţe”, expoziție temporară a artiștilor Lia Perjovschi și Dan Perjovschi, Parter (până în 12 mai)
▪ „Libertatea de expresie”, de Dan Perjovschi, expoziție outdoors pe fațada muzeului

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov (Piața Sfatului 25)
▪ „Istoria Familiei Mureşianu”, expoziție permanentă
▪ „Parfum de epocă”, expoziție temporară realizată în colaborare cu „Muzeul jucăriilor” din București

Casa Memorială „Ştefan Baciu” Braşov
▪ „Familia Baciu”, expoziţie permanentă la sediul muzeului (Str. Gh. Baiulescu nr. 9)

Biblioteca Județeană George Barițiu Brașov

Expoziţii tematice de carte
Secţia de împrumut
▪ „Gib I. Mihăescu-130 de ani de la nașterea scriitorului”
▪ „Săptămâna Mondială a Imunizării (24-30 aprilie)”
Spaţiul expoziţional de la Etajul 1
▪ „Despre fotografie, cu dragoste!”
▪ „300 de ani de la nașterea lui Immanuel Kant”
Sala de lectură
▪ „Camil Petrescu – 130 de ani de la naşterea scriitorului”
▪ „Ziua Pământului – 22 aprilie”
Biblioteca engleză
▪ „Obiectivele foto”, expoziție de benzi desenate a elevilor clasei a XI-a A de la Colegiul Tehnic „Mircea Cristea” Brașov, coordonați de prof. Raluca Cioromela
▪ „April Anniversaries”, expoziție tematică
April 23: 460 years of William Shakespeare / World Book and Copyright Day

Centrul Cultural Reduta Braşov
▪ „Începutul lumii”, expoziție de ouă încondeiate și de icoane pe sticlă, în foaier (24 aprilie – 12 mai)

Școala Populară de Arte si Meserii „Tiberiu Brediceanu” Brașov
▪ Expoziție de grafică și pictură a elevilor din anul I, coordonați de prof. Roxana Orghidan, la Centrul Cultural Englez din Brașov (25 aprilie – 16 mai)
▪ Expoziție de arte plastice, în foaierul Centrului Cultural Reduta (13-17 mai)


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

0 0 voturi
Evaluarea articolului
Abonaţi-vă
Anunțați despre
0 Comentarii
Păreri in linie
Vezi toate comentariile
Back to top button