Corona, un punct din meciul cu Ujpest. „Lupii”, învinşi de „zebre”

Corona, un punct din meciul cu Ujpest. După victoria de la Gheorgheni, Corona Braşov s-a duelat aseară, la Patinoarul „Olimpic”, cu Ujpest, în Erste Liga la hochei pe gheaţă. „Lupii” au făcut un meci bun, au dominat autoritar partida începând cu repriza a doua, dar în final s-au mulţumit cu un punct, oaspeţii impunându-se cu 4-3, după prelungiri.

Din păcate, meciul a fost stricat de prestaţia penibilă, evident părtinitoare, a arbitrilor români Attila Andre şi Barna Borsos. De la noua conducere a federaţiei de specialitate, din care face parte şi Alexandru Dedu, nu sunt aşteptări, arbitrajele ostile Coronei fiind evidente de la instalarea lui Attila Nagy şi a echipei pe care acesta o conduce la FRHG. În schimb, conducerea Coronei ar trebui să reprezinte interesele echipei şi să facă ceva, dar şi aici e greu de crezut că se va întâmpla ceva. Alexandru Dedu se ocupă de contabilitate şi face inventarul performanţelor, pe care le enumeră în conferintele de presă susţinute din două în două săptămâni. Totuşi să plăteşti cu peste 5.000 de euro un numărător de medalii şi un purtător de cuvânt este puţin cam mult. Iar misiunea lui Arpad Mihaly este să ţină legături bune cu federaţia maghiară. În aceste condiţii, fără un om care să îi reprezinte interesele, Corona este victimă sigură în Erste Liga şi în Liga Naţională. Asta deşi, cel puţin în acte, al doilea om din federaţie este cel care conduce clubul de la poalele Tâmpei.

Partida cu Ujpest a debutat cu golul marcat de D. Szabo. Koger a restabilit egalitatea, însă ungurii au intrat în avantaj la vestiare, 2-1, după reuşita lui Ewanyk. Din startul reprizei secunde, „lupii” au controlat autoritar meciul. Au fost momente de asediu la poarta lui Rajna. Imprecizia alor noştri şi câteva intervenţii incredibile ale portarului maghiar au facut ca scorul să nu capete proporţii. Din sumedenia de şanse clare, Corona a fructificat doar una în repriza a doua, Valchar marcând pentru 2-2. Din rerpza a treia, a fost evidentă şi tenta în arbitrajul celor doi care ar trebui să fie imparţiali. Aceştia au închis ochii la infracţiuni evidente ale oaspeţilor, care ar fi trebuit penalizate cu eliminări de două minute. Totul a culminat cu deciziile din ultimele minute. Mai întâi, în minutul 56.54, la 2-2, au inventat un high-sticking la Borysenko şi i-au pus pe oaspeţi în PP. Totuşi, s-a putut şi mai mult. În această superitate, cei de la Ujpest au greşit flagrant o schimbare de linii şi au avut 6 jucători pe gheaţă timp de vreo 4-5 secunde, dar Andre şi Borsos nu au intervenit şi imediat Kiss i-a dus pe maghiari în avantaj. Totuşi, ai noştri au avut forţa mentală să treacă peste tot şi VanWormer a făcut 3-3 şi a trimis meciul în prelungiri. Acolo, ungurii ar fi trebuit să joace din nou în inferioritate, după o infracţiune evidentă în faţa porţii, dar Andre şi Borsos şi-au încununat prestaţia cu o nouă decizie împotriva Coronei. Până la urmă, Silfver a stabilit scorul final, 3-4m iar Ujpest a plecat cu două puncte de la Braşov.

Corna Braşov. „Cred că am fi meritat să câştigăm acest meci”

„Cred că băieţii au făcut un joc bun. Ne-am creat multe ocazii. Cred că am fi meritat să câştigăm acest meci, dar acesta este sportul. Trebuie să începem să câştigăm mai multe meciuri pe teren propriu. Despre final, pot să spun că fost acea decizie dură de eliminare, apoi la Ujpest au fost 6 oameni pe gheaţă pentru vreo 7 secunde. Trebuie să ne uităm şi pe video. Important este că, în ciuda a tot ce s-a întâmplat, am reuşit să răspundem şi să trimitem meciul în prelungiri. Acolo, noi am avut prima şansă de gol, apoi ei au reuşit să se impună”, a declarat antrenorul secund al Coronei, Hunor Strenk.

Pentru Facebook Corona Braşov, „principalul” Dave MacQueen s-a arătat „dezamăgit de rezultatul partidei”, dar a apreciat „eforturile echipei și modul în care jucătorii noștri s-au luptat până la final”.

Diseară, la ora 18.30, Corona se va duela cu DEAC.