Auto-Moto

FORMULA 1. Kimi Raikkonen, victorie după aproape șase ani

Marele Premiu al SUA, a 18-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care a avut loc pe „Circuit of the Americas” din Austin, Texas, îi putea aduce lui Lewis Hamilton (Mercedes) un nou titlu mondial.

Britanicul trebuia să adune cu 8 puncte mai mult decât Sebastian Vettel (Ferrari) pentru a celebra câștigarea campionatului, însă sărbătoarea a fost amânată.

Kimi Raikkonen (Ferrari) a făcut o cursă excelentă și a reușit prima victorie de la revenirea la scuderia italiană. A fost primul succes pentru Raikkonen după 113 curse. Aproape șase ani au trecut de la precedenta victorie a lui Kimi, consemnată în Australia, în 2013.

Plecat de pe poziția a douaa grilei, finlandezul a trecut în primul viraj de Hamilton și apoi a mai cedat primul loc doar pentru câteva tururi după intrarea la boxe pentru schimbul de pneuri. Hamilton a încercat să surprindă și a schimbat pneurile supersoft din grilă cu unele soft după doar 14 tururi, efectuând trecerea pe la standuri în timpul unui Safety Car Virtual, generat de abandonul lui Daniel Ricciardo. Cauciucurile nu au rezistat, iar britanicul a fost obligat să treacă din nou pe la boxe. A profitat Max Verstappen (Red Bull), care, plecat de pe poziția a 18-a, a încheiat cursa pe locul secund, după ce s-a apărat perfect în fața lui Hamilton pe final. Sebastian Vettel (Ferrari) a încheiat al patrulea, neamțul având din nou o cursă modestă. El s-a răsucit din nou pe pistă, după ce s-a atins cu Daniel Ricciardo și a ajuns pe locul 13. Vettel a făcut o cursă de urmărire încheiată pe poziția a patra, după ce l-a depășit pe Valtteri Bottas, care a terminat pe poziția a 5-a. Au mai punctat, în ordine, Niko Hulkenberg, Carlos Sainz (ambii Renault), Esteban Ocon (Racing Point/Force India), Kevin Magnussen (Haas) și Sergio Perez (Racing Point/Force India).

„Am îmbătrânit, dar încă nu sunt foarte rău. Cred că am locul meu în Formula 1 pentru câţiva ani. Mi-am dorit mult să câştig şi nu eram sigur că voi reuşi pentru că de fiecare dată am fost aproape însă nu am reușit. În ultimele cinci tururi, ştiam că îmi va ieşi pentru că pneurile erau în cea mai bună stare. Este minunat să auzi imnul naţional. Este tot ce îţi doreşti la fiecare cursă. Weekend-ul ăsta a fost unul reuşit pe toate planurile. Vom vedea la următoarea cursă cum va fi, dar în acest moment sunt bucuros”, a declarat Raikkonen.

Deși nu a câștigat matematic titlul în SUA, Lewis Hamilton, 346 p, este favorit cert, în timp ce Sebasian Vettel, 276 p, speră la o minune.

Următoarea etapă a sezonului, Marele Premiu al Mexicului, va avea loc pe 28 octombrie, pe „Autodromo Hermanos Rodriguez”.