Auto-Moto

BRAȘOV. Simone Tempestini, victorie în Tess Rally. Dan Gârtofan a încheiat al doilea

Simone Tempestini (Citroen DS3 R5) a câștigat Tess Rally, prima etapă a Campionatului Național de Raliuri, care a avut loc în zona Brașovului. Al doilea a încheiat Dan Gârtofan (Skoda Fabia R5), pe ultima treaptă a podiumului urcând Bogdan Marișca (Ford Fiesta R5).

Lupta pentru poziția a doua s-a dus până în ultim specială, coborârea din Poiană în Brașov, care a avut statut de Power Stage. Penalizat cu 10 secunde pentru start furat în PS4, Marișca avea de recuperat 3,6 secunde față de Gârtofan, a fost cel mai rapid pe probă, însă „Giri” a cedat doar 2,8 secunde și astfel a cucerit „argintul” la general, cu un avans de doar opt zecimi.

„Suntem fericiți că am ajuns cu bine la final, că ne-am acomodat cu mașina și că am reușit să ne impunem la Brașov, un raliu care ne place foarte mult. A fost foarte multă lume pe probele speciale și cred că am reușit să le oferim un spectacol extrem de frumos. Acum mergem în Corsica și sperăm să facem un rezultat bun și acolo”, a declarat Simone Tempestini.

Brașoveanu Dan Gârtofan a comentat: „A fost un raliu scurt și intens. Suntem fericiți de rezultat. Am avut o ieșire, dar suntem bucuroși că am ajuns la final cu mașina intactă. A fost o luptă interesantă, vremea a ținut cu noi și am văzut foarte mulți oameni pe marginea probelor speciale”.

În fine, Bogdan Marișca a punctat: „Nu consider că am pierdut locul secund. Vom face o contestație la acea penalizare de pe PS4. Au fost mai multe probleme la acel start. Vom vedea ce vor decide conducătorii cursei. Oricum îi felicit pe Simone și pe «Giri» pentru cursa făcută. Mă bucur foarte tare că am reușit să câștig coborârea din Poiană, o probă care pentru mine are o însemnătate aparte”.