Contribuție asigurări de sănătate

Un cititor cu nickname-ul „eubv” a apelat la Biroul TEXpert de Relații cu Publicul al cotidianului „Transilvania Expres”, prin intermediul portalului myTEX.ro, în legătură cu scandalul declanșat, o dată cu postarea pe site-ul casbv.ro a listei presupușilor datornici la Sănătate. „Pe fișa fiscală dată de ANAF în anul 2007 am încasat dintr-o chirie 262 RON, am plătit la Finanțe în anul respectiv 42 RON, iar acum, în urma aruncării pe piață a listei rușinii m-am dus să văd cât am de plătit la CAS. Nu mi-a venit să cred când mi s-a spus că am de plătit 177 RON contribuția și încă 152 RON parcă penalizări. Nu mai adaug faptul că e total aiurea că nu am fost înștiințați despre aceste datorii în anii respectivi, iar ei au lăsat să treacă 5 ani de la intrarea în vigoare a legii!” (160)
Legea 95/2006, care a preluat o parte din prevederile OUG 150/2002, care impune plata unei contribuții lunare, sub forma unei cote de 6.5% (în 2007, de 6%, iar în 2008 și din acest an, de 5.5%), care se aplică și asupra altor venituri realizate decât cele din pensie (până în 2007 inclusiv) și salarii. Printre acestea se află și „venituri din cedarea folosinței bunurilor”, adică închiriere. Dacă sunteți salariat, nu aveți nici o o obligație și trebuie să duceți doar o copie a cărții de muncă, pentru a vi se anula debitul. De sumele calculate pentru perioada 2008-2010 scapă și pensionarii, fiindcă din acel an a fost modificată legea 95/2006 și în favoarea lor. Pentru banii obținuți în anii 2005, 2006 și 2007 este nevoie, dacă sunteți pensionar, de o contestație (găsiți un model pe portal), de copie a deciziei de pensie, de cupoane sau adeverință de la Casa Județeană de Pensii prin care să se evidențieze dacă ați plătit contribuție de asigurări de sănătate din pensie (LASS, CASS, FNUASS – așa sunt codificate) și deciziile de impunere, atât cele estimative pentru plăți anticipate, cât și cele anuale, pentru anii 2006 și 2007. Legea 95/2006 prevede, la articolul 257 că „dacă acest venit + venitul din chirie, de exemplu – este singurul asupra căruia se calculează contribuția, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar”. Prevederea operează pentru perioada iunie 2006 (când a intrat în vigoare Legea 95) până în decembrie 2007, în cazul pensionarilor. Dacă aceștia au avut pensii mari, de peste 900 de lei, limită de la care plăteau impozit și contribuție de asigurări de sănătate, li se calculează contribuție suplimentară pentru chirie, la venitul înscris în declarația de la Fisc. Dacă aveau pensie mică, plătesc la nivelul salariului minim brut din acea perioadă, indiferent cât au încasat, de fapt, din chirie. (L.J.)
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.




