Patinatoare de la CSU Brașov – locul 10 la Europene

Patinatoare de la CSU Brașov – locul 10 la Europene.

Este vorba de germanca Julia Sauter, care concurează de ani buni pentru România.

Patinatoare de la CSU Brașov – locul 10 la Europene. Sportiva antrenată de Marius Negrea a obținut o frumoasă performanță la competiția de patinaj artistic organizată la Espoo, în Finlanda.

În vârstă de 25 de ani, Julia Sauter, care era a 11-a după programul scurt, a obținut 160,42 de puncte.

La Europenele din 2019, ea ocupase locul 14.

În urma acestui rezultat, România va putea participa cu două sportive la ediția viitoare a Europenelor de patinaj artistic.

Campioană europeană la Espoo a devenit Anastasia Gubanova (Georgia). Pe locul secund s-a clasat Loena Hendrickx (Belgia), iar pe locul 3, Kimmy Repond (Elveția).