Livetext. FC Brașov – Csikszereda / Egal în final

FC Brașov a remizat, 1-1, astăzi, pe „Tineretului”, cu FK Csikszereda. Gazdele au jucat în dublă inferioritate numerică finalul de meci, după ce avuseseră un om mai puțin o întreagă repriză. Vasile Constantin, cu un fault inconștient, în prelungirile primei părți, și Burlacu au fost „înroșiți”. Dan Spătaru a deschis scorul cu un gol superb – „piesa asta este hit”, pentru ca Jelena, ca un pivot, să restabilească egalitatea. Astfel, după 10 runde disputate în Liga 2, FC Brașov a acumulat 13 puncte în clasament. Elevii lui Dan Alexa vor evolua în etapa viitoare în deplasare, la Unirea Dej.

Sfârșit de partidă

Livetext. FC Brașov – Csikszereda.

Minutul 90+4. L. Kovacs a tras pe poartă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. Micu a fost la post.

Minutul 90+3. Și Burlacu a fost eliminat, pentru cumul de avertismente.

Minutul 90. Apro a șutat dintr-o lovitură liberă de la 18 metri puțin pe lângă poartă.

Csikszereda pune presiune, vrea victoria în acest final de meci. Brașovul trage de timp cât poate.

Minutul 85. Dan Spătaru a solicitat lovitură de la 11 metri, susținând că a fost faultat în careu.

Minutul 81. Jelena a egalat, 1-1, după o lovitură de cap din fața porții. Apărarea gazdelor a fost învinsă, de această dată.

Minutul 72. Micu a scos senzațional, de sub transversală, „capul” lui Jelena din 6 metri.

Minutul 65. Acum a venit rândul Brașovului să solicite penalty pentru un henț în careu. Arbitrul a lăsat jocul să continue.

Cu un om în plus, Ciucul domină, însă o face haotic.

Minutul 58. Dan Spătaru, intrat la pauză în locul lui Cociș, a șutat sub transversală, imparabil, deschizând scorul. 1-0 pentru FC Brașov!

Minutul 47. Mare ocazie a oaspeților.

A început repriza a doua.

0-0 la finele primei părți

Minutul 45+6. Tudor Oltean a șutat în forță din careu, balonul a lovit transversala, ieșind apoi în afara terenului.

Minutul 45+2. Vasile Constantin a fost eliminat pentru un fault extrem de dur comis asupra lui Panos.

Minutul 42. Și Burlacu a luat cartonaș galben.

Minutul 41. Ciucanii cer cu insistență un penalty, reclamând un henț în careu. Vereș a văzut cartonașul galben pentru proteste.

Meci de luptă, nici o ocazie până în prezent (minutul 20).

La meci asistă și Alexandru Pelici, selecționerul reprezentativei U19 a României.

Minutul 3. Stancic, de la ciucani, a părăsit terenul accidentat. În locul său a intrat Jelena. Partida a fost întreruptă 5 minute, din această cauză.

S-a dat startul primei reprize.

Livetext. FC Brașov – Csikszereda

FC Brașov (galben-negru) joacă în formula: Micu – Marc, Fustar (cpt.), Oltean – Burlacu, V. Constantin, Diogo Izata, R. Lazăr, Dumbravă – Cociș, Angelov. Rezerve sunt: Mutu – Chică Roșă, Jovanovic, Negrean, Spătaru, Lambrinoc, Kirilenko, Amorim. Antrenor: Dan Alexa.

FK Csikszereda (alb complet) mizează pe: Gyenge (cpt.) – Gal Andrezly, M. Kovacs, Nemanic, Apro, Pârvulescu, Vereș, Panos, P. Ivanovic, El-Sawy, Stancic. Rezerve sunt: Moga – Bujdoso, R. Takacs, Kelemen, L. Kovacs, Jelena, Csuros, Schieb, T. Suciu. Antrenor: Francisc Dican.

…………………………………………..

Astăzi, de la ora 16.00, FC Brașov va întâlni formația din Miercurea Ciuc în etapa a 10-a a Ligii 2 la fotbal.

Partida este arbitrată la centru de Cătălin Buși (Rm. Vâlcea). La tușe figurează Daniel Vlase (Galați) și Cristian Voicu (Focșani).

Observatori sunt: Radu Petre (București) și Cristian Petrean (Hunedoara).