FABULOS. „Tricolorii”, meci de vis şi victorie uriaşă contra Ungariei

FABULOS. Naţionala de hochei pe gheaţă a României a învins cu 2-1 Ungaria la Campionatul Mondial Divizia I, Grupa A.

FABULOS | MyTex.ro
FABULOS. „Tricolorii”, meci de vis şi victorie uriaşă contra Ungariei 25

La Bolzano, „tricolorii” antrenaţi de Dave MacQueen au făcut un meci mare contra Ungariei. Cu Zoltan Toke în zi fantastică şi cu o apărare incredibilă, ai noştri au reuşit un rezultat pe care nimeni nu îl aştepta, contra unei formaţii care anul trecut juca în elita mondială.

FABULOS. „Tricolorii”, meci de vis şi victorie uriaşă contra Ungariei 26

FABULOS.Prima repriză a fost a românilor, care au încheiat cu 9 şuturi pe poartă, cu trei mai multe decât rivalii lor. În partea a doua, ungurii au tras mai mult pe poartă, 10-6, dar tabela nu s-a modificat. În repriza a treia, deşi Ungaria a avut iniţiativa şi a trimis 16 şuturi pe poara lui Toke, ai noştri au fost cei care s-au bucurat la final. Balazs Peter a deschis scorul în minutul 50, după o acţiune individuală încheiată cu un şut fără speranţe pentru Balizs. Hari a restabilit egalitatea în minutul 56, însă Sandor Szekely a dat lovitura cu 50 de secunde rămase pe tabelă, după o fază la care Gliga a avut pasa decisivă.

FABULOS. „Tricolorii”, meci de vis şi victorie uriaşă contra Ungariei 27
FABULOS. „Tricolorii”, meci de vis şi victorie uriaşă contra Ungariei 28

Cu 3 puncte, România respiră şi speră în continuare să evite retrogradarea.

FABULOS. Mâine e zi de pauză la Bolzano. Vineri, România va întâlni Coreea de Sud, iar sâmbătă se va duela cu Japonia. Ambele meciuri vor fi de la ora 13.30.