Corona Brașov – revenire formidabilă în repriza secundă

Corona Brașov – revenire formidabilă în repriza secundă a meciului de la Mioveni, contând pentru etapa a 7-a din Liga Națională de handbal feminin.

După ce gazdele au condus la pauză cu 18-15, formația brașoveană s-a impus la final cu 36-30.

La pauză, Alin Bondar, antrenorul de la Corona Brașov, le-a transmis jucătoarelor sale: „Puteți face mult mai mult decât credeți!”, precizând că în partea a doua „am fost o echipă mult mai unită!”.

De asemenea, căpitanul Elena Munteanu a afirmat: „Îmi era dor de o victorie! Meciul a fost crâncen”.

Din tabăra Coronei Brașov s-a remarcat în mod deosebit Matea Pletikosic, autoare a 7 goluri și a 10 pase decisive.

Astfel, Corona Brașov ocupă locul 7, din 14 combatante, în clasamentul Ligii Naționale de handbal feminin, cu 9 puncte și un golaveraj 209-213. Lider este CSM București (18 p) și un meci mai puțin disputat. Ierarhia completă – AICI.