Auto-Moto

MOTOGP. Ploaia a încurcat Marele Premiu al Olandei

Ploaia i-a încurcat pe piloții clasei Moto GP în Marele Premiu al Olandei, care a avut loc astăzi, la Assen. În prima parte a cursei, surpriza a fost Yonny Hernandez (Ducati), care a stat tururi bune pe prima poziție. Din păcate pentru ei, columbianul a ieșit în decor deși avea un avans mare, de peste trei secunde în fața urmăritorilor. Dintre favoriții la titlul mondial, Valentino Rossi (Yamaha) stătea cel mai bine, în plutonul fruntaș, alături de Andrea Dovizioso, Danilo Petrucci și Scott Redding (toți pe Ducati). Marc Marquez era alături de coechipierul său de la Repsol Honda mai în spate, în timp ce Jorge Lorenzo (Yamaha) ocupa ultima poziție. Cu 14 tururi înainte de final, ploaia torențială i-a obligat pe organizatori să întrerupă cursa. La reluare, Rossi a trecut repede de Dovizioso și s-a distanțat în frunte, dar a greșit, a căzut și a fost nevoit să abandoneze. Nici Dovizioso nu a rezistat pe motocicletă, iar Marc Marquez a ajuns pe prima poziție. Nu a rezistat mult acolo, din spate venind Jack Miller (Honda). Australianul l-a învins pe Marquez pe pistă și a câștigat o cursă nebună. Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Scott Redding, în timp ce Jorge Lorenzo a încheiat al zecelea.

În clasamentul general, Marquez conduce cu 145 p, având un avans de 24 p în fața lui Lorenzo. Rossi este al treilea, la 42 de puncte de Marquez.

La clasa Moto3 s-a impus Francesco Bagnaia (Mahindra), în timp ce la Moto 2 primul a trecut linia de sosire Takaaki Nakagami (Kalex).

Următoarea etapă a sezonului, Marele Premiu al Germaniei, va avea loc pe 17 iulie, pe „Sachsenring”.