Auto-Moto

MOTOGP. Marquez l-a învins pe Lorenzo la Indianapolis

Marc Marquez (Repsol Honda) s-a impus duminică seară în cursa clasei Moto GP a Indianapolis Grand Prix, a zecea etapă a Motomondialului de viteză, după un duel spectaculos cu Jorge Lorenzo (Yamaha).

Plecat din pole position, Marquez a fost depășit reprede de Lorenzo, după care a urmat o cursă în doi pentru victorie. În cele din urmă s-a impus Marquez, care a reușit astfel a cincia victorie consecutivă pe circuitul de la Indianapolis, două la clasa Moto2 și trei la MotoGP.

Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Valentino Rossi (Yamaha), care a câțtigat lupta cu Dani Pedrosa (Repsol Honda).

În clasamentul general, prima poziție continuă să fie ocupată de Valentino Rossi, cu 195 p, „Doctorul” fiind urmat de Lorenzo, cu 186 p și de Marquez, cu 139 p.
Altfel, la clasa Moto3 a triumfat Efren Vazquez (Honda), în timp ce la Moto2 s-a impus Tito Rabat (Kalex).

Următoarea etapă a sezonului, Marele Premiu al Cehiei, va avea loc la finalul săptămânii, la Brno.