Auto-Moto

MOTOGP. Cal Crutchlow, victorie în Cehia. Rossi, revenire spectaculoasă

Britanicul Cal Crutchlow (LCR Honda) s-a impus în cursa clasei MotoGP a Marelui Premiu al Cehiei, a 11-a etapă a Motomondialului de viteză, care a avut loc la Brno.

Vremea a dat peste cap toate calculele, ploaia căzând până înaintea cursei de la MotoGP la Brno. Crutchlow a fost marele învingător, fiind ajutat de faptul că a ales „guma” hard pentru roata față. Italianul Valentino Rossi (Yamaha) a făcut o cursă excelentă și a încheiat al doilea, după ce în primele tururi a ajuns pe locul 12. Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Marc Marquez (Repsol Honda), în timp ce Jorge Lorenzo (Yamaha) a ratat acestă etapă, terminând al 17-lea.

În clasamentul general conduce Marquez, cu 197 p, urmat de Rossi, 144 p și de Lorenzo, 138 p.

Cursa clasei Moto3 a fost câștigată de John McPhee (Peugeot), în timp ce la Moto2 s-a impus Jonas Folger (Kalex).

Următoarea etapă a sezonului, Marele Premiu al Marii Britanii, va avea loc pe 4 septembrie la Silverstone.