Auto-Moto

MOTO. Marc Marquez, pas important spre un nou titlu

Spaniolul Marc Marquez (Repsol Honda) s-a impus astăzi în cursa clasei MotoGP a Marelui Premiu al Aragonului, a 14-a etapă a Motomondialului de viteză. Marquez a fost urmat pe podium de Jorge Lorenzo și Valentino Rossi (ambii de la Yamaha).

În urma succesului de astăzi, Marquez a făcut un pas important spre ce de-al treilea titlu mondial din carieră. Cu patru etape înainte de final, ibericul are un avans de 52 de puncte în fața lui valentino Rossi în clasamentul general.

La clasa Moto3 s-a impus Jorge Navarro (Honda), dar marele câștigător a fost Brad Binder (KTM). Sud-africanul a încheiat pe poziția a doua și și-a asigurat titlul mondial având în clasamentul general un avans de 106 puncte în fața învingătorului de astăzi, cu patru etape rămase din acest sezon.

La Moto2 a triumfat Sam Lowes (Kalex), urmat de . La această clasă, lupta pentru tilu este una palpitantă. În clasamentul general conduce Johann Zarcom 202 p, urmat de Alex Rins, 201 p, și de Sam Lowes, 162 p.

Următoarea etapă a sezonului, Marele Premiu al Japoniei, va avea loc pe 16 octombrie la Motegi.