Auto-Moto

Jorge Lorenzo, victorie în Qatar

Jorge Lorenzo (Yamaha) a câștigat cursa clasei MotoGP a Marelui Premiu al Qatarului, prima etapă a sezonului 2016 în Motomondialul de viteză.

Cursa a început cu cei doi piloți de la Ducati, Andrea Iannone și Andrea Dovizioso la conducere. Cei doi nu au colaborat pentru a se îndepărta de urmăritori și până la urmp Iannone a greșit, a căzut și a fost nevoit să abandoneze. Până la urmă, Lorenzo a trecut la conducere și nu a mai cedat prima poziție până la final. Campionul mondial en-titre a fost urmat de Andrea Dovozioso, spaniolul Marc Marquez (Repsol Honda) completând podiumul. Valentino Rossi (Yamaha) a încheiat pe poziția a patra, în fața lui Dani Pedrosa (Repsol Honda).

Altfel, la clasa Moto3 a câștigat italianul Niccolo Antonelli (Honda), în timp ce la clasa Moto2 s-a impus elvețianul Thomas Luthi (Kalex).

Următoarea etapă a Motomondialului de viteză, Marele Premiu al Argentinei, va avea loc pe 3 aprilie.