Auto-Moto

FORMULA 1. Nico Rosberg a pierdut poziția a doua în Marele Premiu al Marii Britanii

Nico Rosberg (Mercedes) a încheiat pe locul al doilea Marele Premiu al Marii Britanii, în spatele coechipierului său, Lewis Hamilton, dar a pierdut această poziție după terminarea cursei.

Neamțul a fost penalizat cu zece secunde, pentru că a primit prin radio informații despre o defecțiune la cutia de viteze, lucru interzis de regulament. În aceste condiții, Rosberg a căzut pe ultima treaptă a podiumului, pe locul secund urcând Max Verstappen (Red Bull).

Decizia oficialilor are implicații și în clasamentul general, Lewis Hamilton (167 p) fiind acum la doar un punct în spatele lui Rosberg (168 p).