Auto-Moto

FORMULA 1. Max Verstappen, victorie în Malaysia. Lewis Hamilton, un nou pas spre titlu

Max Verstappen a reușit a doua victorie a carierei. Olandezul de la Red Bull s-a impus astăzi în Marele Premiu al Malaysiei, a 14-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Verstappen a profitat de problemele lui Kimi Raikkonen (Ferrari), care nu a putut pleca în cursă din cauza unor defecțiuni la motor, după care, în turul 4 l-a depășit pe Lewis Hamilton și a condus până la final. Hamilton a încheiat al doilea și a mai făcut un pas spre titlul mondial, în timp ce pe ultima treaptă a podiumului a urcat Daniel Ricciardo (Red Bull). Plecat de pe ultima poziție a grilei, după ce a avut probleme la motor în calificări, Sebastian Vettel (Ferrari) a făcut o cursă incredibilă de recuperare și a terminat al patrulea. Au mai punctat Valtteri Bottas (Mercedes), Sergio Perez (Force India), Stoffel Vandoorne (McLaren), Lance Stroll, Felipe Massa (ambii de la Williams) și Esteban Ocon (Force India).

Cu cinci etape înainte de finalul sezonului, Lewis Hamilton conduce în clasament cu 281 p, urmat de Sebastian Vettel, cu 247 p.

Următoarea rundă, Marele Premiu al Japoniei, va avea loc pe 8 octombrie.