Auto-Moto

FORMULA 1. Lewis Hamilton, pas important spre titlu

Lewis Hamilton a câștigat cursa Marelui Premiu al ungariei, a 12-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care a avut loc în week-end, pe „Hungaroring”.

Deși circuitul de la Budapesta nu este unul pe care Mercedes să exceleze, Lewis Hamilton a profitat din nou de șansa pe care a primit-o în calificări, iar în cursă nu a avut nici o emoție.

Ploaia a avut din nou un rol esențial, fiind aliatul perfect pentru Hamilton. Dacă Sebastian vettel (Ferrari) a dominat sesiunile de antrenamente, furtuna care „lovit” pe finalul calificărilor le-a stricat calculele celor de la Ferrari. Astfel, Hamilton a obținut primul loc pe grilă, urmat de coechipierul Valtteri Bottas, în timp ce piloții Ferrari, Kimi Raikkonen și Sebastian Vettel, au ajuns în linia a doua. Cursa de duminică a fost una fără emoții pentru Lewis Hamilton, care a câștigat detașat. Sebastian Vettel a terminat până la urmă pe poziția a doua, reușind să treacă de Bottas pe final, moment în care monoposturile celor doi s-au atins, finlandezul fiind depășit și de Raikkonen. Al patrulea avea să încheie Daniel Ricciardo (Red Bull), care l-a depășit până la urmă pe Bottas, chiar dacă a fost scos de pe pistă de finlandez în momentul în care a dat primul atac. Bottas a primit o penalizare de 10 secunde la finalul cursei, însă și-a păstrat poziția a 5-a. Au mai punctat: Pierre Gasly (Toro Rosso), Kevin Magnusen (Haas), Fernando Alonso (McLaren), Carlos Sainz (Renault) și Brendon Hartley (Toro Rosso).

Înainte de vacanța de vară, Lewis Hamilton conduce în clasamentul general, cu 213 p. Britanicul are un avans important, 24 de puncte, în fața lui Sebstian Vettel și are în acest moment prima șansă la câștigarea titlului.

La constructori, Mercedes este prima, cu 345 p, urmată de Ferrari, 335 p și de Red Bull, 223 p.

În Formula 1 urmează vacanța de vară, următoarea etapă, Marele Premiu al Belgiei, urmând să aibă loc pe 26 august, la Spa-Franchorchamps.