Auto-Moto

FORMULA 1. Lewis Hamilton este noul campion mondial

Marele Premiu al Mexicului, a 18-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care a avut loc în week-end pe Circuitul „Hermanos Rodriguez”, a decis soarta titlul din acest sezon.

Lewis Hamilton (Mercedes) este din nou campion mondial în „Marele Circ”, pentru a patra oară în carieră, devenind cel mai titrat pilot britanic din istorie.

Totodată, Hamilton a urcat pe podiumul clasamentului all time, la egalitate cu Alain Prost și Sebastian Vettel. Pe locul secund este Juan Manuel Fangio cu cinci titluri, lider fiind Michael Schumacher, de şapte ori campion în Formula 1.

Deși a terminat pe poziția a noua în Mexic, Hamilton a câștigat titlul, întrucât Sebastian Vettel (Ferrari) a încheiat al patrulea, chiar dacă a plecat de pe primul loc al grilei de start.

Totul s-a decis practic în primele viraje. Al doilea pe grilă, Max Verstappen (Red Bull) l-a atacat pe Vettel în primul viraj și a trecut, chiar dacă cei doi s-au atins. Imediat, Hamilton a încercat să îl depășească și el pe neamț, dar s-a ales cu o pană după ce a fost lovit de pilotul Ferrari. Atât Vettel, cât și Hamilton au fost nevoiți să treacă pe la boxe și au ajuns în coada plutonului. Conștient că trebuie să termine pe unul dintre primele două locuri pentru a mai spera la titlu, Vettel a forțat, dar cursa lui de recuperare s-a încheiat pe poziția a patra. După evenimentele de la start, cursa a fost una monotonă. Verstappen a condus până la final și a trecut primul linia de sosire, urmat pe podium de Valtteri Bottas (Mercedes) și Kimi Raikkonen (Ferrari).

Astfel, în ultimele două etape ale sezonului atenția va fi îndreptată spre duelul pentru poziția a doua, între Sebastian Vettel (277 p) și Valtteri Bottas (262 p).

Următoarea rundă, Marele Premiu al Braziliei, va avea loc pe 12 noiembrie.

După al patrulea titlu cucerit în Formula 1, Lewis Hamilton a postat pe Instagram mesajul: „De mic am visat să concurez în Formula 1. Nu am renunţat niciodată la acest vis, chiar dacă lumea îmi spunea că e imposibil de realizat. Stau aici, în faţa dumnevoastră, cu 4 titluri mondiale, demonstrând că dacă îţi urmezi visul, acesta poate deveni realitate. Le sunt veşnic recunoscător celor 1.500 de oameni din echipa mea, care au visat să construiască cea mai bună maşină din Fomrula 1, şi au reuşit acest lucru. Nu m-aş afla aici fără fanii mei. Aţi fost mereu lângă mine. Vă mulţumesc din toată inima”.

„Este normal să fiu dezamăgit, dar acum totul este despre Lewis Hamilton. Este momentul lui și îl felicit pentru ceea ce a realizat. A făcut o treabă excelentă pe tot parcursul sezonului și a meritat acest titlu mondial”, a declarat Sebastian Vettel.