Auto-Moto

FORMULA 1. Ferrari a dominat calificările în China. Vettel l-a învins cu 87 de miimi de secundă pe Raikkonen și va pleca din pole position în cursa de mâine

Scuderia Ferrari a dominat sesiunea de calificări a Marelui Premiu al Chinei, a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care are loc la Shanghai.

Sebastian Vettel, cel care a câștigat primele două curse din acest an, va pleca în pole position, după ce a reușit să îl învingă pe coechipierul său, Kimi Raikkonen, în ultimul tur pe care l-a efectuat. Neamțul a fost mai rapid cu doar 87 de miimi de secundă. Linia a doua a grilei va fi ocupată de piloții de la Mercedes, Valtteri Bottas și Lewis Hamilton, care în Q3 au fost la peste o jumătate de secundă de rivalii de la Ferrari. Și linia a treia aparține unei singure echipe, Red Bull, Max Verstappen și Daniel Ricciardo ocupând locurile 5 și 6.

Cursa Marelui Premiu al Chinei va avea loc mâine dimineață, de la ora 9.00, și va fi transmisă de Digi Sport și Telekom Sport.