Auto-Moto

FORMULA 1. „Dublă” Ferrari în Principat. Scuderia „căluțului cabrat” se impune după 16 ani la Monaco

Sebastian Vettel a câștigat cursa Marelui Premiu al Principatului Monaco, a șasea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, și a adus prima victorie pentru Ferrari la Monte Carlo după 16 ani. Kimi Raikkonen a terminat al doilea, Ferrari trecându-și în cont cea de-a 90 „dublă”.

Cursa a avut un scenariu previzibil. Spectacolul a lipsit pe pistă, iar singura trecere pe la boxe pentru schimbul de pneuri a avut un rol decisiv. Kimi Raikkonen și Sebastian Vettel au plecat perfect de pe primele două poziții ale grilei și apoi s-au distanțat de urmăritori. Finlandezul a intrat primul la boxe, în timp ce germanul a rămas pe pistă și a făcut două tururi excelnte, care l-au adus pe prima poziție după trecerea pe la standuri. Al doilea mare câștigător al strategiei a fost Daniel Ricciardo (Red Bull), care după schimbul de pneuri a urcat de pe poziția a 5-a pe ultimul loc al podiumului. Chiar dacă în turul 61 pe pistă a intrat Safety Car-ul, după un incident între Pascal Wehrlein și Jenson Button, aceasta a fost și ordinea la final, topul primilor 5 fiind completat de Valtteri Bottas (Mercedes) și Max Verstappen (Red Bull). Plecat de pe locul 13 al grilei, după ce a avut probleme în calificări, Lewis Hamilton (Mercedes) a încheiat cursa pe locul 7.

În clasamentul general, Sebastian Vettel a luat un avans important. Neamțul a ajuns la 129 p, cu 25 mai multe dacât Lewis Hamilton. Raikkonen este al treilea, cu 75 p. Și clasamentul constructorilor este dominat de Ferrari, cu 196 p, Mercedes fiind pe treapta a doua cu 179.

Următoarea etapă, Marele Premiu al Canadei, va avea loc pe 11 iunie, la Montreal, pe Circuitul „Gilles Villeneuve”.