Auto-Moto

FORMULA 1. Cadou de la comisari. Hamilton a primit în dar victoria în Marele Premiu al Canadei

Mercedes a obținut al șaptea victorie în tot atâtea curse disputate în acest sezon al Campionatului Mondial de Formula 1.

În Canada, Sebastian Vettel (Ferrari) a fost cel mai bun, a câștigat clar calificările, a plecat din pole position, a condus toată cursa, a trecut primul linia de sosire, dar victoria a mers la Lewis Hamilton (Mercedes), care a primit un cadou de la comisarii de cursă.

De pe primul loc, în turul 48, germanul a greșit, a ieșit de pe pistă în virajul 4 și a revenit foarte aproape de Hamilton, care a reușit să evite contactul. Deși a fost un simplu incident de cursă, iar Vettel nu avea ce să facă diferit, comisarii au decis să-l penalizeze pe pilotul de la Ferrari cu 5 secunde și i-au oferit victoria lui Hamilton.

„Nu! Nu! Nu! Nu la modul asta. Unde trebuia să mă duc? E o minune că n-am intrat în zid”, a exclamat Vettel prin radio dupa terminarea cursei.

„Nu acesta este modul în care îmi doresc să câștig cursa. Am încercat să trec de el pe final, dar nu am reușit. Am fost aproape de o coliziune acolo. E opinia lui că a încercat să controleze monopostul”, a spus Hamilton.

Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Charles Leclerc. Au mai punctat, în ordine, Valtteri Bottas (Mercedes), Max Verstappen (Red Bull), Daniel Ricciardo, Nico Hulkenberg (ambii de la Renault), Pierre Gasly (Red Bull), Lance Stroll (Racing Point) și Daniil Kvyat (Toro Rosso).

În clasamentul general, Hamilton conduce detașat cu 162 p, urmat de Bottas – 133 p și de Vettel – 100 p.

Următoarea etapă, Marele premiu al Franței, va avea loc pe 23 iunie, pe circuitul „Paul Ricard”.