Auto-Moto

Emanuel Gyenes, al 27-lea în etapa a patra a Raliului Dakar

Emanuel Gyenes (KTM) a termimat al 27-lea la clasa moto în etapa a patra a Raliului Dakar. Românul a avut o întârziere de 14 minute și 15 secunde față de învingătorul rundei, Paulo Goncalves (Honda). Portughezul nu a fost cel mai rapid, dar a profitat de penalizarea de cinci minute primită de spaniolul Joan Bareda Bort (Honda), care a fost retrogradat pe poziția a patra. Pe podiumul rundei au mai urcat argentinianul Kevin Benavides (Honda) și portughezul Ruben Faria (Husqvarna).

La finalul etapei, „Mani” Gyenes a notat pe Facebook: „Am avut multe porțiuni rapide și drepte, nu a fost nimic spectaculos. Când am ajuns însă la 4.000 de metri am simțit cât de rarefiat este aerul. Nu am forțat pentru că suntem într-o etapă maraton și trebuia sa menajez pneurile și pentru următoarea rundă”.

Totodată, românul a punctat că între etapele de miercuri și joi, toți concurenții au dormit într-o cazarmă a armatei argentiniene, la Jujuy.

În clasamentul general conduce Goncalves, urmat la patru minute și 26 de secunde de Benavides. Gyenes este al 22-lea, la 24 de minute și 45 de secunde de lider.

Altfel, la clasa auto runda a fost câștigată de francezul Stephane Peterhansel, urmat de spaniolul Carlos Sainz și de Sebastien Loeb, toți pe mașini Peugeot. La general, Loeb continuă să conducă, având un avans de patru minute și 48 de secunde față de Peterhansel.

Astăzi are loc etapa a 5-a, Jujuy – Uyuni, 641 km, dintre care 327 km de probă specială.