Auto-Moto

Dani Pedrosa, cel mai bun în Japonia

Dani Pedrosa (Repsol Honda) a câștigat în această dimineață cursa clasei Moto GP a Marelui Premiu al Japoniei, a 15-a etapă a Motomondialului de viteză. A fost prima victorie pentru pilotul iberic în acest sezon. Pierzătorul rundei a fost Jorge Lorenzo (Yamaha), care a plecat din pole position, dar a încheiat al treilea, fiind deăpșit și de italianul Valentino Rossi (Yamaha), care a urcat pe treapta a doua a podiumului. Astfel, în lupta pentru titlu, „Doctorul” a mai pus patru puncte între el și Lorenzo. Cu trei etape rămase de disputat din acest sezon, în clasamentul general conduce Rossi, cu 283 p, Lorenzo având 265 p. Al treilea este Marc Marquez (Repsol Honda), cu 197 p.

Altfel, cursa clasei Moto2 a fost câștigată de francezul Johann Zarco (Kalex), care și-a asigurat titlul cu trei etape înainte de final. La Moto3 s-a impus Niccolo Antonelli (Honda), englezul Danny Kent (Honda), putând să devină campion mondial la finalul următoarei etape.

Runda a 16-a a Motomondialului de viteză, Marele Premiu al Australiei, va avea loc pe 18 octombrie, la Phillip Island.