Auto-Moto

Andrea Dovizioso, victorie în Qatar

Andrea Dovizioso (Ducati) s-a impus în cursa clasei MotoGP a Marelui Premiu al Qatarului, prima etapă a noului sezon al Motomondialului de viteză.

Italianul a fost urmat pe podium de Marc Marquez și de Cal Crutchlow (ambii pe Honda).

„Nu ştiu cum am făcut-o, a fost o cursă ciudată. Nu am avut strategia asta, dar aşa am considerat eu că trebuie să fac, să conserv «guma» spate. Sunt fericit, pentru că nu am avut reper, nu ştiam ce fac, bine sau rău. L-am văzut pe Marc că se străduieşte cu «guma» spate în ultimul tur, aşa că am fost capabil să răspund”, a declarat Dovizioso.

„A fost la fel ca anul trecut, exact la fel. Sunt fericit cu aceste 20 de puncte, în special pentru că aici ne chinuim mereu. Am terminat pe locul 2, am terminat cu bine o cursă care ne pune probleme”, a spus Marc Marquez.

La Moto3 s-a impus japonezul Kaito Toba (Honda), în timp ce la Moto 2 a câștigat italianul Lorenzo Baldassarri (Kalex).

A doua etapă a sezonului, Marele Premiu al Argentinei, va avea loc pe 31 martie.