BRAŞOV. Arestaţi preventiv pentru furt din locuinţă

Doi bărbaţi au fost arestaţi preventiv pentru furt calificat, ieri, la decizia judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Braşov. D.D.G. şi P.D.A. sunt acuzaţi că au sustras bunuri dintr-o casă situată pe strada Mihai Viteazul din Braşov. Ei ar fi sărit gardul, s-ar fi urcat pe acoperişul unui garaj, apoi ar fi intrat în locuinţă, profitând de faptul că proprietarii lăsaseră geamul de la baie deschis.
Pentru a proba activitatea celor doi, poliţişti din cadrul Secției 2 Poliție Braşov, Serviciului Criminalistic Brașov și Serviciului de Acțiuni Speciale Brașov, cu sprijin din partea Biroului Operațiuni Speciale Brașov, au efectuat, marţi, două percheziții domiciliare, în municipiul Brașov, la locuințele celor doi bărbați având 35 şi 40 de ani.
„În urma activităților întreprinse, polițiștii au stabilit că aceștia, la data de 02 iunie a.c (n.r. în urmă cu două luni)., în jurul orelor 04.00, au pătruns prin efracție într-un imobil din municipiul Brașov, de unde au sustras o geantă conținând diferite bunuri și bani. Bărbații au fost surprinși de fiica părții vătămate, ocazie cu care au reușit să fugă pe acoperișul mai multor imobile din zonă, iar în curtea unuia din acestea au distrus o porțiune de aproximativ 5 m. din gardul împrejmuitor”, a explicat purtătoarea de cuvânt a Poliţiei Judeţene Braşov, Gabriela Dinu.
După percheziţii, suspecţii au fost reţinuţi pentru furt calificat, violare de domiciliu și distrugere, iar ieri au fost propuşi spre arestare preventivă. Astfel, judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Braşov a dispus arestarea preventivă a celor doi pe o perioadă de 30 de zile, respectiv până pe 31 august, dar decizia lui poate fi contestată, drept de care cei doi bărbaţi s-au şi folosit. Prin urmare, dosarul va ajunge în instanţa superioară.
Valoarea prejudiciului nu a fost stabilită, cercetările în caz fiind continuate de poliţiştii Secţiei 2.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

