Două pensionare au rămas fără economii, din cauza unor escroci

Două pensionare din Făgăraș au rămas fără banii puși deoparte pentru zile negre, după ce s-au încrezut în vorbele unor escroci. Totul s-a petrecut zilele trecute. Una dintre femei a pierdut 15.000 de lei, în timp ce a doua a rămas fără 8.000 de lei, fiind înșelate prin telefon. Când și-au dat seama că au fost escrocate, bătrânele au sunat la Poliție, dar sunt slabe șanse să-și recupereze banii, chiar dacă făptașii vor fi prinși.
Potrivit agenților făgărășeni, pensionarele au fost mințite că au câștigat un premiu și că trebuie să depună bani într-un anumit cont, ca să intre în posesia lui.
„Cetățenii sunt avertizați să nu ofere date personale nimănui, să nu depună bani pe numele persoanelor necunoscute, să nu încarce cartele telefonice pentru a intra în posesia așa ziselor premii. De asemenea, să nu dezvăluie nimănui numărul de referință al tranzacțiilor efectuate”, a explicat comisarul-sef Claudiu Bulborea de la Poliția Făgăraș.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.



