Expres

Iohannis a numit noi ambasadori

  • logomytex.png
 

Președintele Klaus Iohannis l-a numit ieri pe fostul șef al SRI George Maior în funcția de ambasador al României în Statele Unite.

Totodată, jurnalistul Emil Hurezeanu a fost numit ambasador al țării noastre în Germania, iar fostul ministru de Externe Adrian Cioroianu va fi ambasador și delegat permanent pe lângă UNESCO, potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale.

Klaus Iohannis a aprobat ieri, după consultări cu premierul Victor Ponta și ministrul de Externe Bogdan Aurescu, mai multe propuneri făcute de MAE privind rechemarea unor ambasadori și numirea altora în locul lor.

Astfel, pe lângă numirea lui George Maior că ambasador în SUA și a lui Emil Hurezeanu în Germania, șeful statului a aprobat încă 12 propuneri făcute de Ministerul de Externe pentru funcții de ambasador.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button