Expres

Decizia CCR în cazul Șova agită spiritele în Senat

 

Hotărârea pe votul lui Dan Șova a creat o dispută aprinsă în Senat, întrucât se pare că nimeni nu vrea și-o asume.

Conducerea Senatului, în frunte cu Călin Popescu Tăriceanu, a pasat responsabiliatea Comisiei juridice, stabiliand că aceasta trebuie să redacteze acum hotărârea în cazul Șova.

În schimb, președintele acesteia din urmă a spus că așa ceva este ilegal și reprezintă „lipsă de curaj în asumarea unei greșeli”.

Biroul Permanent al Senatului s-a reunit de urgență ieri, la ora 14.30, pentru a găsi o soluție la faptul că plenul a respins hotărârea pe votul din 25 martie în cazul lui Dan Șova, cu toate că CCR a obligat acest for să redacteze documentul și să îl publice în Monitorul Oficial, pentru a căpăta valoare juridică.

În cadrul întrunirii s-a hotărât că senatorii juriști să redacteze această hotărâre de constatare a votului negativ în cazul solicitării DNA de reținere și arestare a lui Dan Șova.

După ședință, primul care a ieșit la declarații, vizibil nemulțumit, a fost președintele Comisiei juridice, Cătălin Boboc, care a spus că soluția este una „neregulamentară”. „După părerea mea este neregulamentar, comisia nu se poate substitui plenului Senatului. Este lipsă de curaj în asumarea unei greșeli”, a declarat Boboc în fața jurnaliștilor care așteptau la ușă.

 

Poziția lui Tăriceanu

În scurt timp a ieșit din ședință și Calin Popescu Tăriceanu, care s-a băgat la propriu peste șeful senatorilor juriști și le-a spus reporterilor că vrea el să facă declarații. Boboc a plecat fără să riposteze, iar Tăriceanu a anunțat deciziile luate în Biroul Permanent.  „Senatul, prin decizia CCR, este obligat să redacteze o hotărâre care să ateste rezultatul votului din 25 martie. Sunt diverse opinii de natură juridică care nu sunt în convergență cu opinia Curții. Opiniile juridice trebuie să fie lăsate deoparte și respectată decizia Curții. (…) Astăzi, în Biroul Permanent, s-a votat și s-a luat decizia să însărcinăm Comisia juridică cu redactarea acestei hotărâri, pe care urmează să o publicăm în Monitorul Oficial, pentru a căpăta valoare juridică”, a explicat Tăriceanu.

Jurnaliștii i-au spus că șeful Comisiei juridice a catalogat decizia drept „ilegală”, însă Tăriceanu a argumentat spunând că hotărârea Curții Constituționale trebuie să prevaleze. „Am spus că există opinii juridice diverse, dar, în final, trebuie să prevaleze decizia Curții Constituționale, care este extrem de clară, explicită și obligă Senatul să redacteze hotărârea din 25 martie și să o trimită spre publicare în Monitorul Oficial”, a spus Tăriceanu.

Întrebat cine își va asuma această hotărâre, Călin Popescu Tăriceanu a răspuns: „Sunt anumite voci care cred că președintele Senatului își asumă deciziile, dar președintele formalizează decizii pe care le ia Senatul, președintele Senatului nu hotărăște în nume propriu”.

Disputa face parte dintr-un lung șir de controverse pe tema votului în cazul lui Dan Șova și vine după ce plenul Senatului a respins, luni, proiectul de hotărâre propus de Biroul Permanent prin care se constată că, în 25 martie, nu au fost întrunite condițiile pentru încuviințarea cererii DNA de reținere și arestare preventivă a lui Dan Șova.

Asta după ce Curtea Constituțională a decis, pe 8 aprilie, că Senatul este obligat să redacteze hotărârea în cazul Șova, să o comunice autorităților competențe și să o publice în Monitorul Oficial


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google