112

Accident între un autoturism și un autocar, pe DN 67

Circulația rutieră s-a desfășurat dirijat, în această dimineață, în jurul orelor 6.30, pe un singur sens, pe DN 67, între Drobeta-Turnu Severin și Târgu-Jiu, în zona localității Meriș, județul Mehedinți, după producerea unui accident rutier în care au fost implicate un autoturism și un autocar.

Potrivit Centrului INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, în autocar se aflau șoferul și patru pasageri. În urma coliziunii, un pasager a suferit răni ușoare.

CAUZA PROBABILĂ A ACCIDENTULUI: OBOSEALA LA VOLAN

Din primele date, șoferul autoturismului ar fi adormit la volan, conform presei locale. Din câte se pare, autocarul cu care a intrat în coliziune efectua o cursă pentru mineri și energeticieni.

În ceea ce privește celelalte artere rutiere importante din țară, circulația se desfășura în condiții normale pe autostrăzile A1 București – Pitești, A2 București – Constanța, A3 București – Brașov, A7 Ploiești – Adjud, precum și pe DN1 Ploiești – Brașov și DN7 Pitești – Sibiu. Carosabilul este uscat, vizibilitatea este bună, iar valorile de trafic sunt normale.

Polițiștii le recomandă șoferilor să adapteze viteza la condițiile de drum, să păstreze distanța de siguranță între vehicule și să evite orice activități care le-ar putea distrage atenția de la condus.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google