Sportivă de la CSU Brașov – performanță remarcabilă

Sportivă de la CSU Brașov – performanță remarcabilă.

Este vorba de Julia Sauter, care a ocupat locul 20, astăzi, la Campionatele Mondiale de patinaj artistic de la Saitama (Japonia).

24 de performere s-au calificat în finală. Japoneza Kaori Sakamoto a cucerit al doilea titlu mondial consecutiv, cu un total de 224.61 puncte. A fost urmată de sud-coreeanca Haein Lee (220.94 p). Pe locul 3 s-a clasat belgianca Loena Hendrickx (210.42 p).

Cu un total de 165,62 puncte, reprezentanta României, născută în Germania, s-a clasat a 20-a la Mondiale. Clasamentul complet – AICI. După programul tehnic, Julia Sauter ocupa locul 22.

Din cauza războiului din Ucraina, patinatoarele ruse au fost excluse din competiție.

Julia Sauter, legitimată la CSU Brașov, este antrenată de Marius Negrea.

Sportivă de la CSU Brașov - performanță remarcabilă | MyTex.ro
Sportivă de la CSU Brașov - performanță remarcabilă 10

La Campionatele Europene de patinaj de la Espoo (Finlanda), tot în acest an, Julia Sauter a ocupat a 10-a poziție – Detalii, AICI.

În ultimul moment, Sauter și Marius Negrea au făcut rost de banii necesari deplasării la Mondialele din Japonia, grație ajutorului dat de Comitetul Olimpic și Sportiv Român.