WTA Shenzhen. Maria Sharapova, eliminată în sferturi

Maria Sharapova a părăsit, vineri dimineață, turneul de la Shenzhen în faza sferturilor de finală. Tenismena rusă în vârstă de 31 de ani, aflată pe locul 29 în clasamentul WTA, a fost eliminată de favorita numărul 1 a turneului din China, bielorusa Aryna Sabalenka. MaSha s-a văzut nevoită abandoneze în setul doi, la scorul de 6-1, 4-2 în favoarea adversarei în vârstă de 21 de ani. Încă din startul partidei, Sharapova s-a plâns de dureri la piciorul drept, în timp ce pe umărul drept a jucat cu un bandaj destul de mare. Sharapova a cerut un time-out medical la pauza dintre seturi, a revenit pe teren, însă la scorul de 4-2 s-a retras acuzând o problemă la coapsa stângă. Câștigătoare anul trecut la Wuhan și la New Haven, Sabalenka și-a asigurat o urcare de două locuri în clasament, până pe poziția a 11-a. În semifinale, Aryna Sabalenka (locul 13 WTA) o va întâlni pe câștigătoareasfertuluidintre Monica Niculescu și Wang Yafan.