WTA Hong Kong. Garbine Muguruza s-a calificat în semifinale

Garbine Muguruza, locul 13 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Hong Kong, dotat cu premii în valoare de 750.000 dolari, după ce a învins-o vineri, în sferturile de finală, pe thailandeza Luksika Kumkhum, locul 105 WTA, cu scorul de 6-2, 7-5. Partida a durat o oră și 46 de minute. În semifinale, Garbine Muguruza va juca împotriva câștigătoarei partidei dintre ucraineanca Elina Svitolina (5 WTA) și chinezoaica Qiang Wang (24 WTA). Meciul dintre cele două a fost întrerupt la scorul de 6-2, 5-2 (15-30) pentru chinezoiacă, din cauza ploii. În cealaltă semifinală se vor întâlni Dayana Yastremska (102 WTA) și Shuai Zhang (locul 40 WTA), care au trecut în sferturi de Kristina Kucova, respectiv Daria Gavrilova.