WTA BEIJING. Simona Halep, spulberată de Shuai Zhang

Simona Halep (5 WTA) a pierdut fără drept de apel, 0-6, 3-6, confruntarea cu Shuai Zhang (36 WTA), din optimile turneului Premier Mandatory de la Beijing. A fost a doua înfrângere a româncei în fața chinezoaicei în acest an, după cea suferită în primul tur la Australian Open. În primul set, Zhang a dominat autoritar și a pus pe tabelă un 6-0 în doar 19 minute. În setul secund, Halep a condus cu 3-1, după care a pierdut cinci gameuri la rând, iar chinezoaica a „închis” meciul cu 6-0, 6-3 și s-a calificat în sferturile de finală, unde o va întâlni pe Johanna Konta (14 WTA).

Chiar dacă a pierdut în optimi la Beijing, Simona Halep va urca de luni pe poziția a patra a clasamentului WTA, depășind-o pe Garbine Muguruza.