UMILINȚĂ, numele tău e FC BRAȘOV! I-au… SLOBOZIT!

Unirea Slobozia a umilit-o pe FC Brașov sub Tâmpa, câștigând, categoric, cu scorul de 6-0, în etapa a treia a Ligii 2.

La cum a arătat până acum, FC Brașov e o bătaie de joc ținută în viață pe banii contribuabililor. Poate că antrenorul Ilie Stan ar fi dat afară rapid, dacă n-ar avea o clauză de reziliere uriașă (așa cum se aude) pentru nivelul salarial al eșalonului secund. Fotbaliștii „galben-negri” n-au arătat absolut nimic. E nevoie urgentă de măsuri rapide și eficiente, altfel promovarea reușită de Corona, desființată în licoarea scotch-ului corporatist, este degeaba. Așteptăm și un punct de vedere al edilului-microbist pe tema involuției creației sale estivale…

Punct final.

Minutul 90+3. Slobozia a urcat scorul la 6-0, grație lui Marius Matei.

Minutul 90. Unirea Slobozia a făcut 5-0, în urma unei lovituri de cap a lui Dinu.

Minutul 88. Ocazie mare a oaspeților. „Cap” din careu puțin pe lângă poartă.

Minutul 83. Îmbrânceli și cartonașe galbene în ambele tabere.

Minutul 71. Ivan, Sebastian – nu Marian, a șutat sec din interiorul careului, urcând scorul la 4-0 pentru Unirea. FC Brașov e, realmente, K.O.

Minutul 68. Și ialomițenii au efectuat 3 modificări în primul „11”.

Minutul 65. Stoica a dus scorul la 3-0 în favoarea Sloboziei, el scăpând singur pe contraatac.

Minutul 60. Trei schimbări efectuate la FC Brașov: au intrat Boția, Horia Popa și Iurcu, au ieșit Codrea, Negrean și Anton, despre acesta din urmă președintele Ioan Mărginean fiind auzit, la Oficială, spunând că e „pericol public”.

Minutul 56. Ibrian a făcut 2-0 pentru Unirea Slobozia, după o combinație reușită.

Minutul 52. Lovitură liberă în contul oaspeților de la 18 metri. S-a șutat în zid.

A început repriza secundă și… e presiune pe Ilie Stan, pe „Tineretului” a sosit și Mircea Rednic, poreclit „Strâmbul”. Zilele trecute și Dan Petrescu părea interesat de FC Brașov.

– Mihalcea a fost schimbat, la pauză, cu Lascu, la FC Brașov.

Final de repriză. Unirea Slobozia conduce cu 1-0 la Brașov, iar echipa susținută din banii Primăriei noastre arată jalnic. Proiectul FC Brașov Steagu’ Renaște – conceput, politicianist, pe repede înainte – pare a se fâsâi după primele primele etape.

Minutul 42. Șut violent al ialomițenilor (Mustacă), de pe la 25 de metri, mingea lovind bara porții lui Lungu.

Minutul 37. FC Brașov încearcă să pună ceva presiune pe adversari, însă până acum n-a reușit nici un șut pe spațiul porții.

Minutul 30. Nimic notabil. Parcă s-ar întâlni două echipe de amatori.

Minutul 26. Primarul Allen Coliban este prezent în tribuna oficială. A venit la meci și fostul internațional Ionel Ganea.

Minutul 19. Nu prea sunt faze de poartă, jocul e unul de uzură. Slobozia plimbă mai mult mingea.

Minutul 13. Oaspeții domină partida, fără a (mai) avea ocazii.

Minutul 8. Schimbare la FC Brașov: a ieșit Roșu, a intrat Leonte.

Minutul 3. Slobozia conduce cu 1-0, Perju marcând dintr-o lovitură liberă de la 18 metri.

Minutul 2. Brașovenii joacă, de acum, în 10, după ce Burlacu a văzut cartonașul roșu, întrucât a faultat din postura de ultim apărător.

– A început meciul

FC Brașov (galben-negru) evoluează în componența: Lungu – Sburlea, Burlacu (cpt.), Sabău, Dumbravă, Anton, Iorga, Mihalcea, Roșu, Negrean, Codrea. Antrenor: Ilie Stan

De partea cealaltă, Unirea Slobozia (bleu – albastru) joacă cu: Gurău – Ibrian, I. Dinu, Perju, Toma (cpt.), Coadă, Cruceru, Mustacă, Greu, Savu (fost la SR Brașov), Al. Stoica. Antrenor: Adrian Mihalcea

– Circa 200 de spectatori sunt prezenți la dispută.

…………………………………………………………………………………………………..

Astăzi, de la ora 11.00, pe Stadionul „Tineretului”, FC Brașov se va confrunta cu Unirea Slobozia în cadrul etapei a treia din Liga 2 fotbalistică.

Echipa antrenată de Ilie Stan are 2 puncte, în timp ce oaspeții au punctaj maxim (6).

Partida va fi arbitrată la centru de Cristian Moldoveanu (Sf. Gheorghe – Covasna), ajutat la cele două tușe de Cosmin Vătămanu (București) și Daniel Vlase (Galați).

Observatori au fost desemnați Iulian Spătaru (Timișoara) și Horațiu Stănescu (Dolj).