S-A STINS DIN VIAȚĂ un fost mare tenisman român!

CS Dinamo a anunțat cu privire la trecerea la cele veșnice a fostului mare tenisman Laurențiu „Lalu” Bucur, la vârsta de 59 de ani. El a decedat sâmbătă seara, la spital, din cauza unor probleme respiratorii.

El a fost în top 300 ATP, în anii ’80, fiind și component al echipei de Cupa Davis a României.

În 1983, făcând pereche cu Adrian Marcu, „Lalu” Bucur a câștigat medalia de bronz la Universiada desfășurată la Edmonton în Canada.

„Este o mare pierdere. Am fost colegi la Dinamo și la echipa de Cupa Davis, a fost ca un frate pentru mine”, a declarat Florin Segărceanu.

Laurențiu „Lalu” Bucur a fost și antrenor și organizator de turnee în Italia, la Roma, după care s-a reîntors în România. În țară a mai luat parte la turnee de tenis dedicate veteranilor, numărându-se printre campioni. Ultimul turneu la care a jucat, conform ITF, a fost în septembrie 2019, la Onești, când s-a impus la categoria +55 ani.