România e noua campioană mondială la minifotbal.

În finala Campionatului Mondial din Emiratele Arabe Unite, „tricolorii”, pregătiţi de Virgil Bejenaru, au au învins dramatic Kazahstan. Deşi ai noştri au dominat copios, a fost 2-2 la finalul timpului regulamentar, scor care s-a menţinut şi după reprizele de prelungiri. La penalty-uri, România s-a impus cu 12-11, la capătul unor serii interminabile.

Pe lângă marele trofeu, „tricolorii” au cucerit şi două trofee individuale.

Golgeterul competiției din Emiratele Arabe Unite a fost Marius Balogh, cu 6 goluri, inclusiv două în finală.

MVP-ul Campionatului Mondial a fost declarat braşoveanul Dragoș Nițu, portarul primei reprezentative.

România | MyTex.ro
România e campioană mondială la minifotbal. Braşoveanul Dragoş Niţu, MVP-ul competiţiei 10