Sport

Primăria se retrage oficial din Asociaţia FC Brașov / Ce va urma

Primăria se retrage oficial din Asociaţia FC Brașov.

În ședința de mâine a Consiliului Local Brașov, la punctul 6 al ordinii de zi figurează: Proiect de hotărâre privind aprobarea retragerii Municipiului Brașov din Asociația „Clubul Sportiv Fotbal Club Brașov – Steagul Renaște”. Inițiator: Primarul Municipiului Brașov.

Municipalitatea face acest demers, pentru ca apoi să-şi poată recupera banii daţi nelegal, în timpul mandatului primarului Allen Coliban, pentru finanţarea echipei de fotbal care a eşuat lamentabil. Astfel, va acţiona în judecată persoanele răspunzătoare de acest lucru pentru recuperarea prejudiciului – Detalii, AICI.

Primăria se retrage oficial din Asociaţia FC Brașov

10 milioane de lei este suma totală pe care Primăria Brașov vrea să o recupereze în această speţă.

„După ce am parcurs rapoartele Curții de Conturi, mă voi consulta și voi vedea cine sunt aceste persoane (răspunzătoare de banii dați de către Primărie la FC Brașov – n.r.) și ne vom îndrepta împotriva lor, indiferent despre cine este vorba. Am consultat Registrul Asociațiilor și Fundațiilor și am rămas să constatat că municipiul Brașov este singurul acționar la FC Brașov – Steagul Renaște, deși știu că Agenția Metropolitană Brașov (AMB) a intrat ca acționar, când au ieșit cei de la SPLT și Direcția de Infrastructură Sportivă. AMB a și finanțat această entitate sportivă din banii care îi primea drept cotizație de la municipiul Brașov. Trebuie să vedem în ce bază și cu ce scop a finanțat această structură o bună perioadă de timp, deoarece trebuiau să fie niște documente justificative la bază”, a relatat edilul George Scripcaru pe finalul anului trecut.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button