PRELIMINARII C.M. 2018. LIVETEXT. Daum and Dumber. „Tricolorii” și-au bătut joc de meciul cu Muntenegru

Naționala de fotbal a României a irosit șansa de a începe cu o victorie preliminariile Campionatului Mondial din 2018. În fața Muntenegrului, pe un gazon execrabil, la Cluj, „tricolorii” au făcut un meci modest la debutul selecționarului Christoph Daum, dar chiar și în aceste condiții ar fi trebuit să câștige.

După un joc fără ritm și fără realizări, în minutul 85, Stanciu l-a găsit în careu pe Ad. Popa, care a deschis scorul. Imediat, Săpunaru s-a gândit să își tragă de tricou un adversar aflat departe de careu, cu spatele la poartă. Din lovitura liberă dictată de arbitrul Anthony Taylor a venit egalarea, Jovetic marcând cu capul de lângă Moți. În ultimul minut al prelungirilor, Vukcevic l-a trântit în careu pe Keșeru, dar Stanciu și-a bătut joc de cadoul făcut de muntenegreni și a trimis peste de la 11 metri.

Astfel, România a început cu o remiză, 1-1 cu Muntenegru, campania de calificare la Mondialul din Rusia. Tot astăzi, în grupa E au mai avut loc meciurile, Danemarca – Armenia 1-0 (Eriksen ’17), Kazahstan – Polonia 2-2 (Khizhnichenko ’51, ’58 / Kapustka ‘9, Lewandowski ’35 – penalty).

Minutul 90+7 – Final.

Minutul 90+7 – Stanciu trimite peste poartă de la 11 metri.

Minutul 90+5 – Penalty pentru România după un fault al lui Vukcevic asupra lui Keșeru.

Minutul 90+2 – Schimbare în echipa Muntenegrului. Iese Beciraj, intră Nikolic.

Minutul 90 – Schimbare în echipa României. Keșeru îl înlocuiește pe Stancu.

Minutul 87 – Gol Muntenegru. Jovetic înscrie cu capul după o centrare la care apărarea română nu a avut reacție. 1-1.

Minutul 85 – GOOOOL România. Stanciu intră în careu, îi pasează lui Ad. Popa, care finalizează din opt metri, 1-0.

Minutul 80 – Schimbare în echipa Muntenegrului. Iese Vesovic, intră Kojasevic.

Minutul 76 – Schimbare în echipa României. Ad. Popa îl înlocuiește pe Bicfalvi.

Minutul 72 – După un corner executat de Stanciu, Moți deviază, dar mingea trece pe lângă bară.

Minutul 70 – Schimbare în echipa României. Torje îl înlocuiește pe Fl. Andone.

Minutul 68 – Schimbare în echipa Muntenegrului. Iese Bakic, intră Mugosa.

Minutul 62 – Stanciu bate bine o lovitură liberă de la 25 de metri, Bozovic scoate de lângă bară.

Minutul 60 – Meci modest, fără ritm, fără realizări pe „Cluj Arena”.

Minutul 54 – Stancu scapă pe partea stângă, dar centrează prost pentru Stanciu, care nu poate relua spre poartă.

Minutul 48 – Fl. Andone vede cartonașul galben.

Minutul 47 – Stanciu trimite departe de poartă de la 25 de metri.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 45+2 – Pauză.

Minutul 41 – Moți este avertizat.

Minutul 31 – Simic vede cartonașul galben.

Minutul 27 – Jovetic șutează de pe la 25 de metri, mingea trece mult peste poarta lui Pantilimon.

Minutul 21 – Stanciu îl pune pe Fl. Andone în poziție clară de gol, dar atacantul de la Deportivo La Coruna trage în portarul oaspeților din interiorul careului.

Minutul 17 – Beciraj trage în peluză din marginea careului de 16 metri.

Minutul 15 – Destul de liniște pe „Cluj Arena”. Atmosfera nu se compară cu cea pe care am văzut-o în mai multe rânduri pe „Arena Națională”.

Minutul 7 – Săpunaru trage în plasa laterală, după o combinație pe partea dreaptă cu Benzar.

Minutul 5 – Pantilimon are o intervenție excelentă în fața lui Beciraj, scăpat singur perpendicular pe poarta „tricolorilor”.

Minutul 2 – Fanii români au aprins torțe, lucru pe care UEFA și FIFA nu îl agrează.

Minutul 1 – A început meciul.

21.41 – Cele două formații au intrat pe gazon. Se intonează cele două imnuri.

20.58 – S-au încheiat celelalte două partide din grupa E a preliminariilor C.M. 2018 care au avut loc în prima etapă. Danemarca a învins Armenia, 1-0 (Eriksen ’17), în timp ce Kazahstan a remizat cu Polonia, 2-2 (Khizhnichenko ’51, ’58 / Kapustka ‘9, Lewandowski ’35 – penalty).

Naționala României debutează în această seară în grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial de fotbal din 2018, care va avea loc în Rusia.

De la ora 21.45, pe „Cluj Arena”, „tricolorii” întâlnesc reprezentativa Muntenegrului. Este primul meci pentru noul selecționer al României, neamțul Christoph Daum, adus după eșecul de la Euro 2016.

Echipele de start:

România: Pantilimon – Benzar, Moţi, Dr. Grigore, Filip – Hoban, Săpunaru, Bicfalvi – Stanciu – B. Stancu, Fl. Andone.

Muntenegru: Bozovic – Tomasevic, Savic, Simic, Vukcevic – Marusic, Vesovic, Scekic, Bakic – Jovetic – Beciraj.