Marius Șumudică, eșec cu codașa Alanyaspor

Kayserispor, echipa pregătită de Marius Șumudică, a suferit un nou eșec în prima ligă turcă. Kayseri a fost astfel învinsă de codașa Alanyaspor, scor 1-2, într-un meci în care ambele goluri au fost marcate în repriza secundă. Alanyaspor a deschis scorul in minutul 46, cu un șut din afara careului trimis de Karaca. Kayseri a egalat în minutul 77 prin fostul stelist Rick Boldrin, însă Cristian Săpunaru și-a „îngropat” echipa în minutul 85. Fostul rapidist a comis o lovitură de la 11 metri, a fost eliminat, iar Alanyaspor a marcat golul victoriei din penalti, prin Douglas. Cu trei etape înainte de finalul campionatului, Kayserispor a ajuns pe locul 8 în Turcia, iar postul lui Marius Șumudică care a suferit a cincea înfrângere în ultimele şase partide este în pericol. Marius Şumudică a văzut partida din tribună, fiind suspendat după ce a fost eliminat în meciul cu Istanbul Başakşehir. Șumi ar putea încheia conturile cu Kayserispor la finalul sezonului, pentru a pleca în Rusia unde este dorit de Zenit.