Livetext. FC Brașov – Unirea Constanța / Victorie clară

FC Brașov – Unirea Constanța.

După partidă, antrenorul secund Ștefan Grigorie a declarat: „Era necesar, în primul rând, să câştigăm. Să aducem cele trei puncte. Era necesar să marcăm, pentru că în fiecare meci avem situații pe care le ratăm cu uşurință. Să fim mai agresivi în fața porții şi să marcăm mult mai mult. Îmi pare rău că am luat două goluri foarte uşor”.

Fluier final

FC Brașov s-a impus lejer, 5-2 (3-1), în fața unei formații debusolate, al cărei viitor este incert. „Galben-negrii” mai au de doi bani speranță pentru accederea în play-off-ul Ligii 2. În ultima etapă a sezonului regular, ei au un meci, ce poate fi „care pe care”, în deplasare, cu Unirea Slobozia. Până atunci, marți, elevii lui Costel Enache joacă la Buzău.

Minutul 90. Schimbări și la oaspeți.

Minutul 87. Cociș a intrat în locul lui Angelov.

Minutul 77. Dumbravă a șutat puțin peste transversală de pe la 20 de metri.

Minutul 75. Massaro a mai punctat o dată, profitând de letargia defensivei brașovene, 5-2.

Minutul 72. Constanța a înlocuit portarul: Lupescu, în locul lui Moroz.

Minutul 69. Schimbări la gazde. Au ieșit Burlacu și Spătaru, au intrat Pîrvulescu și V. Constantin.

Minutul 67. Scorul ia proporții. FC Brașov – Unirea Constanța, 5-1. Angelov a reușit „dubla”, după ce cu puțin timp înainte Rareș Lazăr a tras în bară.

Minutul 64. O nouă ocazie a oaspeților, dar Ureche a fost la post.

Minutul 63. 4-1 pentru FC Brașov. Rareș Lazăr a înscris cu capul, din apropierea porții, după un corner.

Minutul 60. S-a scurs o oră de joc. În afară de goluri, nimic deosebit.

Minutul 54. Unirea Constanța a irosit o ocazie destul de importantă. Șut de la marginea careului, puțin pe lângă poartă.

A început repriza secundă.

PAUZĂ.

După 45 de minute, FC Brașov conduce cu scorul de 3-1 o echipă ce abia mai „respiră”.

Minutul 36. Oaspeții au redus din handicap, 3-1. Massaro a scăpat pe contraatac și l-a învins pe Ureche.

Minutul 33. 3-0 pentru FC Brașov! A marcat Angelov, cu capul, dintr-o centrare a lui Spătaru.

Minutul 31. FC Brașov conduce cu 2-0. Mitrov a centrat, din corner, iar Diallo a reluat cu capul balonul în plasă.

Minutul 20. Meciul este slab, plictisitor. FC Brașov deține controlul.

Minutul 10. 1-0 pentru FC Brașov. Mitrov a șutat pe jos, din centrul careului, deschizând scorul. Până la momentul reușitei, gazdele au dominat, dar fără a-și crea ocazii.

A început meciul. Romeo Pașcu, fostul conducător al „galben-negrilor”, a dat lovitura de start. Maxim 150 de spectatori sunt prezenți la meci.

FC Brașov - Unirea Constanța | MyTex.ro
Livetext. FC Brașov - Unirea Constanța / Victorie clară 4

Formațiile

FC Brașov (galben-negru) mizează pe: Ureche – Burlacu, Fustar (cpt.), Diallo – Sorsa, R. Lazăr, Izata, Spătaru, Dumbravă – Mitrov, Angelov. Rezerve sunt: Dobre – Lascu, S. Tudor, Pîrvulescu, Lambrinoc, Kirilenko, Boboc, V. Constantin, Cociș. Antrenor: Șt. Grigorie (Dan Alexa este suspendat).

Unirea Constanța (albastru complet) utilizează formula: Moroz – Ciontea, Gîrcioveanu, C. Ivan, Tătar, Burnaz, Horșia, Passi, V. Mitrea (cpt.), R. Tudor, Massaro. Rezerve sunt: D. Lupescu – Crestează, Poașcă, Arseniuc, V. Călin, G. Gheorghe. Antrenor: D. Nastai.

Partida va începe la ora 11.00 și contează pentru etapa a 18-a din Liga 2.

Meciul FC Brașov – Unirea Constanța va fi arbitrat la centru de Iuliana Demetrescu (Rm. Vâlcea). Ea este ajutată la tușe de Ionuț Neagu (București) și Andrei Răzvan (Piatra Neamț).

FRF i-a delegat ca observatori pe Ion Oltean (București) și Mihai Prunariu (Tg. Jiu).

FC Brașov are doar șanse teoretice de a se califica în play-off-ul Ligii 2. Detalii, AICI.