Livetext – FC Brașov – Poli Iași / Egal in extremis

Partida FC Brașov – Poli Iași a fost una cu suspans. S-a terminat la egalitate, 2-2. Ieșenii au deschis scorul prin Vașvari dintr-un penalty ușor acordat (minutul 28). Rareș Lazăr a restabilit egalitatea în minutul 51. Apoi, Vașvari a reușit „dubla” în minutul 74, cu largul concurs al portarului Micu. Când nimeni nu se mai aștepta (min. 90+4), Chică Roșă a înscris, aducând un punct Brașovului. De remarcat și arbitrajul penibil al lui Vladimir Nagy, depășit complet.

Fluier final

Minutul 90+4. Chică Roșă a șutat tare, de la distanță, egalând situația de pe tabelă, 2-2. Jankov a fost surprins, luând un gol parabil. Dan Alexa a intrat pe teren, descătușându-și energiile acumulate. Antrenorul Brașovului a văzut cartonașul roșu.

Minutul 89. Noi schimbări. Două la Poli Iași, alte două la FC Brașov, unde au intrat Saim Tudor și Lambrinoc.

Minutul 85. Ștefanovici a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Poli Iași e în inferioritate numerică.

Minutul 83. Incursiune a lui Chică Roșă, cu pasă pentru R. Lazăr, dar șutul ultimului, din careu, a fost plocat de apărarea ieșeană.

Minutul 80. Mbombo și Mitrov au intrat pe teren la FC Brașov.

Minutul 74. Vașvari a tras de la 25 de metri, cu pământul, iar portarul Micu a gafat nepermis, luând un gol de „cascadorii râsului”. Poli Iași conduce cu 2-1.

Minutul 66. R. Lazăr a reluat cu capul din careu, peste poartă.

Minutul 64. Ștefanovici a primit avertisment.

Minutul 62. Lică a tras din unghi, de pe la 12 metri, însă Micu a parat.

Minutul 61. Jankov a respins inspirat șutul „bombă” al lui Lascu, de la 25 de metri.

FC Brașov este pe val în această repriză secundă, dominând clar meciul.

Și primarul Allen Coliban este prezent la partidă, ca și senatorul USR Irineu Darău.

Minutul 55. Rareș Lazăr a egalat, 1-1. A reluat cu capul din apropiere. Portarul Jankov a încercat să respingă balonul, însă nu a reușit.

Minutul 50. Chică Roșă a reluat cu capul din careu, mingea lovind bara.

Gabi Tamaș și Marin Barbu sunt în tribune.

Repriza a doua

Final de repriză. Oaspeții conduc cu 1-0.

Minutul 45. Fustar a fost avertizat și el pentru un fault dur.

Minutul 44. Harrison, din 6 metri, a trimis pe lângă poartă. Martac îl servise excelent.

Dan Alexa e nervos pe arbitrul Vladimir Nagy, care are o prestație jalnică.

Minutul 34. Antrenorii Brașovului, Dan Alexa și Ștefan Grigorie, au primit cartonașe galbene pentru proteste vehemente.

Minutul 32. A. Roman a tras de la distanță, Micu a prins.

Minutul 27. Tudor Oltean a avut o intervenție imprudentă în careu. Arbitrul a acordat foarte ușor penalty pentru Poli Iași. În minutul următor, Vașvari a transformat impecabil lovitura de la 11 metri – 0-1.

Minutul 17. Rareș Lazăr a văzut cartonașul galben pentru un fault extrem de dur la Vașvari.

Minutul 16. Chică Roșă, aproape de gol. A reluat din 6 metri, dar portarul Jankov a respins senzațional.

Meci echilibrat, nici o situație clară de gol în primul sfert de oră.

Fanii Iașiului domină fondul sonor în tribunele de pe „Tineretului”

Start de partidă

Formațiile:

FC Brașov (galben-negru): Micu – M. Burlacu, Fustar (cpt.), T. Oltean, Lascu – Spătaru, R. Lazăr, Diogo Izata, Dumbravă – Chică Roșă, Angelov. Rezerve: Mikulic – Kirilenko, Jovanovic, V. Constantin, Mbombo, Mitrov, Lambrinoc, Saim Tudor, Amorim. Antrenor: Dan Alexa

Poli Iași (alb-albastru): Jankov – Martac, V. Lică, Plămadă (cpt.), Ștefanovici, Vașvari, Marchioni, A. Roman, A. Dumitru, Harrison, Hlistei. Rezerve: Brînză – Kouadio, Fosu-Mensah, Finica, Tincu, F. Cristea, Del Priore, Anton, Tomczyk. Antrenor: Leo Grozavu

…………………………..

Livetext – FC Brașov – Poli Iași

Astăzi, de la ora 12.00, FC Brașov va întâlni formația Poli Iași. Meciul se va disputa pe Stadionul „Tineretului” și contează pentru etapa a 14-a din Liga 2 la fotbal.

Dan Alexa, antrenorul „galben-negrilor”, dorește să bifeze a treia victorie consecutivă în campionat – DETALII, AICI.

De partea cealaltă, Leo Grozavu, tehnicianul formației din Copou, a punctat: „Sunt încrezător. Băieții arată creștere în antrenamente, voință, disciplină, determinare. Cunoaștem lucrurile care țin de statistică și sperăm ca FC Brașov să înregistreze prima înfrângere pe teren propriu în campionat împotriva noastră“.

Partida de la Brașov va fi arbitrată la centru de Vladimir Nagy (Măhăceni – Alba). La tușe, el este ajutat de Erdian Ionuș (Medgidia) și Gabriel Neagu (Călărași). Observatori sunt Mircea Ciglenean (Cluj) și Radu Bîtea (Oradea).