Kiki Bertens, campioană la Cincinnati

Simona Halep a pierdut a treia să finală disputată la Cincinnati, după un ultim act în care a cedat la Kiki Bertens din Olanda, 17 WTA, deși a avut un prim set minunat și o minge de meci în manșa secundă. Scorul a fost 6-2, 6-7, 2-6, după 2 ore și 9 minute de tenis epuizant. Bertens va urca de luni pe cel mai bun loc al său în clasamentul WTA, 13, în timp ce Halep rămâne la o distanță apreciabilă de adversarele sale, pe locul 1 mondial. Este primul turneu WTA de tip Premier câștigat în carieră de Bertens, care acum 2 ani se gândea să se retragă definitiv din tenis.