JO RIO 2016. Usain GOLD. Victorie ca „FULGERUL” și la 200 de metri!!!

Usain Bolt s-a impus lejer și în finala olimpică a probei atletice de 200 de metri. Jamaicanul a terminat cursa în 19.78 secunde, podiumul fiind completat cu Andre De Grasse (Canada) – 20.02 și Christophe Lemaitre (Franța) – 20.12. „Fulgerul” nu și-a putut doborî recordul mondial al distanței, din cauza condițiilor meteorologice necorespunzătoare.

Astfel, Bolt are în palmares 8 titluri olimpice, cu unul mai puțin decât legendarii Carl Lewis și Paavo Nurmi. Îi poate egala, dacă triumfă cu Jamaica în finala întrecerii de ștafetă 4 x 100 de metri.

După acest succes, în zona mixtă, Usain Bolt le-a declarat jurnaliștilor: „Încerc să fiu unul dintre cei mai mari sportivi, undeva între Mohamed Ali și Pele. Antrenamentele au fost sisifice. Corpul meu a îmbătrânit. Cred că a fost ultimul meu concurs pe distanța de 200 de metri”.