Întrecere PASIONANTĂ la Ostersund!!! Brașoveanul Puchianu S-A CALIFICAT la pursuit!!!

Proba masculină de sprint (10 km) de astăzi de la Ostersund, contând pentru Cupa Mondială de biatlon, a fost una de senzație.

Francezul Martin Fourcade a fost mult timp lider, însă norvegianul Tarjei Boe, plecat târziu în cursă – cu numărul 94, a crezut până la final în șansa sa și s-a impus „la mustață” – 22.40.6, cu un avans de numai 7 zecimi de secundă. Al treilea a sosit germanul Eric Lesser, toți ocupanții podiumului având câte un foc ratat în poligon.

Cornel Puchianu, de la CSAMB Predeal, s-a situat pe locul 53, cu două ture de penalizare. El a avut o întârziere de 1.43.6 față de câștigător, cu acest handicap urmând a pleca în pursuitul de mâine, unde s-au calificat primii 60 de sportivi.

Remus Faur a sosit al 65-lea, în timp ce George Buta a fost al 100-lea, din 107 performeri clasați.