HOCHEI. A doua victorie pentru „tricolori” la Campionatul Mondial, divizia II, grupa A

Naționala de hochei pe gheață a României a reușit în această seară a doua victorie la Campionatul Mondial, divizia II, grupa A. „Tricolorii” conduși de Martin Lacroix au dispus de Serbia, 4-1, și au mai făcut un pas spre revenirea în cel de-al treilea eșalon al hocheiului mondial.

După primele 20 de minute, ai noștri aveau un avantaj de două goluri, Flinta și Georgescu marcând în poarta lui Rankovic. Repriza a doua a fost a sârbilor, Filipovic reducând din handicap. Matyas Biro a refăcut avantajul de două lungimi în startul reprizei a treia, scorul final fiind stabilit de Flinta, în minutul 45.

Cel mai bun jucător al meciului din echipa noastră a fost desemnat portarul Coronei Brașov, Zoltan Toke.

După 9-1 cu Belgia și 4-1 cu Serbia, România conduce în clasament, cu un punct peste Australia, cealaltă formație care a câștigat ambele meciuri de până acum, una dintre victorii fiind în prelungiri.

Celelate rezultate de astăzi au fost: Islanda – Australia 2-3, Spania – Belgia 3-5.

Mâine este zi de pauză, joi România urmând să se dueleze cu Islanda.