FC BRAȘOV – Petrolul Ploiești, scor de… Scotch-ul rușinii!

Metamorfoza Scotch-ului în FC Brașov îi dă coșmaruri primarului Allen Coliban, care trebuie, acum, să-și toarne cenușă în cap și să pună în dezbatere publică și viitorul acestei echipe (struțo-cămila, creația sa), ce agonizează iritant prin Liga 2. După plecarea lui Ilie Stan, ar fi necesar ca și președintele Ioan Mărginean să-și facă bagajele, întrucât e absolută nevoie de brașoveni competenți la conducere, numiți pentru profesionalismul etalat, nu pe criterii politice și în urma diverselor proiecte sportive „galben-negre”, de desene animate. Când te bate Petrolul cu 4-0 sub Tâmpa, fără să forțeze, ce-ar mai fi de comentat?!…

Fluier final.

Minutul 75. Măzărache a fost schimbat cu Diarra.

Minutul 74. Penalty pentru Petrolul, transformat de Țicu. Ploieștiul conduce cu 4-0 la Brașov! Portarul Mutu a luat și el cartonașul galben.

Minutul 71. Jarovic, la un pas de a face tripla.

Minutul 67. Horia Popa, avertizat, ca și Tudor, din tabăra adversă.

Minutul 66. Schimbări la greu. 2 la Petrolul, iar la FC Brașov au intrat Drăgoi și Lascu, în locul lui Negrean, respectiv V. Constantin.

Minutul 60. Jarovic a făcut 3-0 pentru Petrolul, reluând din apropiere în poartă. FC Brașov e groggy.

Minutul 58. Vlad Mihalcea l-a înlocuit pe Iulian Roșu.

Minutul 57. Burlacu a văzut al doilea avertisment, fiind eliminat. Gazdele evoluează în inferioritate numerică.

Minutul 54. Măzărache a avut oportunitatea de a majora scorul, dar imediat Cebotaru a marcat pentru 2-0 cu o lovitură de cap. Defensiva Brașovului a fost surprinsă iarăși.

Minutul 53. Șut tare al lui Vasile Constantin, respins de un jucător al Petrolului.

Minutul 50. Nou-intratul Bratu a luat și el cartonaș galben.

Minutul 49. Mutu a respins cu un reflex șutul trimis dintr-o lovitură liberă de pe la 30 de metri de Țicu, balonul fiind deviat.

Minutul 48. Și Marius Burlacu a primit cartonaș galben.

Minutul 47. Cebotaru a luat și el avertisment.

S-au perfectat două schimbări. Horia Popa a intrat în locul lui El-Azzouzi la gazde, iar Bratu, în locul lui Constantinescu în tabăra „lupilor galbeni”.

A început partea secundă a confruntării.

S-a încheiat prima repriză. FC Brașov – Petrolul Ploiești, 0-1. Golul a fost marcat de Jarovic în minutul 14.

Minutul 44. Negrean a tras mult pe lângă poartă dintr-o poziție favorabilă.

Minutul 41. V. Constantin a șutat în zid dintr-o lovitură liberă de la 18 metri.

Minutul 37. Dumbravă a văzut primul cartonaș galben acordat în acest meci.

Minutul 36. Ocaziile la ambele porți sunt date cu pipeta. Se joacă mai mult între cele două careuri.

Minutul 30. Petrolul pare să știe cum să gestioneze rezultatul. Temporizează…

Minutul 23. I. Roșu a șutat de la vreo 20 de metri, pe lângă țintă. FC Brașov a început să preseze.

Minutul 19. Centrare excelentă Dumbravă, dar Avram a reușit să respingă reluarea lui Negrean. Replică bună a Brașovului.

Minutul 18. Scăpat pe contraatac, Constantinescu a șutat pe lângă poartă, Petrolul irosind șansa majorării scorului.

Minutul 14. Oaspeții au deschis scorul, 1-0. Jarovic a reluat cu capul după un corner, profitând de ieșirea aiurea a portarului Mutu.

Minutul 8. Petrolul domină startul de meci (în special la capitolul cornere), dar nu a avut nici o ocazie clară.

A început meciul.

FC Brașov (galben – negru) i-a trimis pe teren pe: Mutu – M. Burlacu, Gherghe, Al. Sabău, Dumbravă – Leonte, V. Constantin – Negrean, R. Iorga, I. Roșu – El Azzouzi. Rezerve sunt: C. Lungu – Drăgoi, Mitroi, Fustar, Vl. Mihalcea, H. Popa, Iurcu, Cârstian, Lascu. Antrenor, Andrei Șanta.

Petrolul Ploiești (albastru complet) are următoarea alcătuire: Avram – Pârvulescu, Lică, Huja, Ticu – Takayuki, Cebotaru – Constantinescu, Tucaliuc, Mazarache – Jarovic. Rezerve sunt: Radu – Botogan, Bratu, Manolache, Pană, Diarra, Buja, Saim-Tudor, Chindriș. Antrenor, Nicolae Constantin.

…………………………………………………………………………………………………..

Astăzi, de la ora 12.30, pe Stadionul „Tineretului”, FC Brașov se confruntă cu Petrolul Ploiești, meciul contând pentru etapa a 10-a din Liga 2.

Este debutul lui Andrei Șanta ca antrenor principal la gruparea „galben-neagră”, el înlocuindu-l pe demisul Ilie Stan.

Partida va fi arbitrată la centru de Andrei Antonie (București), care va fi ajutat la tușe de Imre Bucsi (Sf. Gheorghe) și Ionuț Bobe (Videle). Observatori au fost delegați Ștefan Szilaghi (Satu Mare) și Dorinel Dincă (Călărași).

În meciurile disputate până în prezent în această rundă fotbalistică s-au consemnat rezultatele: Ripensia Timișoara – Universitatea Cluj 0-3; Dunărea Călărași – Metaloglobus București 0-1; CSC Șelimbăr – Concordia Chiajna 1-0; Viitorul Tg. Jiu – Unirea Constanța 2-1; Unirea Slobozia – Poli Timișoara 1-0; Dacia Unirea Brăila – FC Buzău 0-7; CSA Steaua – Astra Giurgiu 1-1.

Luni se mai joacă Unirea Dej – FC Hermannstadt.

În clasament, lider este Petrolul Ploiești, cu 24 de puncte, la egalitate cu „U” Cluj, dar având un meci mai puțin disputat. FC Brașov, cu doar 9 puncte adunate, se află pe a 16-a poziție, din 20 de combatante, dar ar putea urca până pe 12, în cazul unei victorii.