FC BRAȘOV – FC Hermannstadt – La omu’ „sărac”…

FC Brașov a fost la câteva secunde de a cuceri un punct. Portarul Mutu a greșit, însă, grav în prelungiri, prilejuindu-i fundașului central Bejan să înscrie pentru victoria Sibiului, care a acumulat, așadar, 28 de puncte din 12 etape disputate în eșalonul secund. Gazdele au rămas „înlemnite” la borna 9, pe locul 16, iar în runda următoare au un nou adversar de calibru, în deplasare, e vorba de „U” Cluj.

Fluier final.

Minutul 90+4. Bejan a înscris pentru Sibiu, cu capul, după o uriașă gafă a portarului Mutu. FC Hermannstadt are 2-1.

Minutul 90+3. Și Vasile Constantin a fost avertizat.

Minutul 90. Sabău a tras dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, însă Muțiu a fost la post.

Minutul 89. Bejan, de la Sibiu, a luat galben.

Minutul 86. Și brașoveanul Călin Popescu a intrat la FC Hermannstadt.

Minutul 81. Alte schimbări la gazde. Boția și Mitroi i-au înlocuit pe El-Azzouzi, respectiv Iorga.

Minutul 78. Sîntean a intrat în locul lui Petrișor Petrescu.

Minutul 71. FC Hermannstadt forțează, în speranța obținerii celor 3 puncte.

Minutul 69. Petrișor Petrescu a șutat de la 30 de metri, Mutu a respins în corner.

Minutul 65. La Sibiu, Plazonja l-a înlocuit pe Năstăsie.

Minutul 63. Schimbări la FC Brașov. Au ieșit Mihalcea, care a și fost avertizat pentru o simulare, și Leonte; au intrat Horia Popa și Lascu.

Meci echilibrat, se joacă pe contre.

Minutul 54. Și Buhăcianu a fost avertizat, întrucât a șutat la poartă după ce arbitrul a fluierat.

Minutul 52. Lovitură liberă pentru sibieni de la 20 de metri. Năstăsie a tras în zid.

Minutul 51. Burlacu a fost avertizat pentru un fault asupra lui Năstăsie.

S-au efectuat două schimbări la Hermannstadt: Tomșa, în locul lui Opruț; Balaure, în locul lui Oroian.

A început partea a doua.

S-a încheiat prima repriză, 1-1. FC Brașov a evoluat mai bine față de precedentele partide, iar Sibiul și-a dezamăgit fanii prin jocul prestat.

Minutul 43. Lovitură liberă în contul Brașovului. Sabău a șutat de pe la 25 de metri, portarul Muțiu scoțând cu piciorul, ca la handbal.

Minutul 39. El-Azzouzi a primit cartonașul galben, pentru că a șutat în forță la poarta adversă după fluierul arbitrului.

În dese momente, jocul e confuz, cu greșeli de ambele părți.

Minutul 32. Marius Măldărășanu, antrenorul oaspeților, este nemulțumit de jocul elevilor săi.

Minutul 30. Sibienii au reclamat o lovitură de la 11 metri, însă arbitrul a decis fault în atac.

Minutul 25. FC Brașov a primit un penalty, ușor acordat, transformat de Vlad Mihalcea. Muțiu a fost pe minge, dar… / FC Brașov – Hermannstadt 1-1.

Minutul 20. FC Hermannstadt a marcat pe contraatac, prin Buhăcianu. 1-0 în contul Sibiului. Este a 9-a reușită a atacantului în actualul sezon.

Minutul 18. El-Azzouzi a avut șansa golului, dar portarul Muțiu i-a blocat șutul tras de la 7-8 metri.

Minutul 14. Sibiul începe să preseze.

Minutul 8. Se joacă cu frâna trasă. Nici o ocazie de Doamne ajută.

Ion Viorel, comentatorul Digi Sport, a relatat că, probabil, din iarnă va reveni la FC Brașov cuplul de antrenori Cornel Țălnar – Florentin Petre.

S-a dat startul partidei.

Romeo Pașcu, amicul lui Ioan Mărginean – președintele FC Brașov – Steagu’ Renaște, este prezent la Oficială. Lângă Pașcu se află Silviu Prescornițoiu, jurnalistul care a pierdut concursul de director la Corona Brașov în fața lui Radu Miclăuș, un simpatizant al USR.

Componența formațiilor:

FC Brașov (galben-negru): D. Mutu – M. Burlacu, Gherghe, Al. Sabău, Dumbravă – Vl. Mihalcea, Drăgoi, Leonte (cpt.), V. Constantin – R. Iorga, El-Azzouzi.

Rezerve: Gârniță – Fustar, Boția, Cîrstian, I. Roșu, Mitroi, Negrean, H. Popa, Lascu. Antrenor: Andrei Șanta.

FC Hermannstadt (roșu complet): Muțiu – Pantea, Bejan, I. Stoica, Opruț – Alhassan, Sota – P. Petrescu (cpt.), Năstăsie, Oroian – Buhăcianu.

Rezerve: I. Pop – Antoche, Tomșa, Issah, C. Popescu, Elbers, Plazonja, Sîntean, Balaure. Antrenor: Marius Măldărășanu.

……………………………………………………………………………………………….

Până în prezent, din această rundă s-au disputat meciurile: CSA Steaua – Concordia Chiajna 0-0; Viitorul Tg. Jiu – Metaloglobus București 0-0; Unirea Slobozia – Unirea Constanța 2-0; Dacia Unirea Brăila – Poli Iași 0-2.

Astăzi, de la ora 13.00, pe Stadionul „Tineretului”, FC Brașov se va confrunta cu FC Hermannstadt, meciul contând pentru etapa a 12-a din Liga 2.

Fără punct acumulat de când au fost preluate de Andrei Șanta, gazdele sunt într-o situație delicată în clasament, pe locul 16 (9 p). La rândul lor, sibienii sunt pe a 4-a poziție (25 p), lider fiind Petrolul Ploiești (30 p).

Partida de la Brașov va fi arbitrată de Florin Mazilu (Botoșani), asistenți fiind Erchian Ionuș (Medgidia) și Iulian Brînză (Botoșani). Observatori au fost desemnați: Dan Mona (Aiud), Ciprian Prisăcaru (Târgoviște).