„El Clasico“. Messi aduce victoria pentru FC Barcelona

Echipa antrenată de Luiz Enrique, FC Barcelona, a învins, duminică seară, în deplasare, pe Santiago Bernabeu, cu scorul de 3-2 (1-1), pe Real Madrid, într-un meci din etapa a 33-a a campionatului Spaniei. Messi a înscris golul victoriei în minutul 90+2. Pentru FC Barcelona a marcat Messi (min. 33) şi Ivan Rakitici (min.73). Golurile madrilenilor au fost marcate de Casemiro ’28 şi James Rodríguez ’85. În minutul 78, de la Real Madrid a fost eliminat Sergio Ramos. Barcelona a egalat Real la puncte, 75, și a relansat lupta pentru câștigarea campionatului în Spania. Mai sunt cinci etape, dar Real are o restanță cu Celta Vigo.