Două medalii pentru brașoveni la Cupa Riposta

A patra ediție a Cupei Riposta la sabie a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute în sala de atletism a Complexului Sportiv „Lia Manoliu” din București.

La competiție au participat peste 200 de copii din șapte țări Turcia, Grecia, Bulgaria, Moldova, Ucraina, Marea Britanie şi România.

Sabrerii brașoveni au cucerit două medalii la acest concurs, una de argint și una de bronz. La categoria U13 a fetelor, Ana Maria Botezatu, antrenată la CSM Brașov de Marius Gălăţanu, a urcat pe treapta a doua a podiumului, după ce a pierdut finala cu Oleksandra Bondar (Ucraina). În concursul băieților sub 9 ani, Tudor Moise (Corona Brașov), antrenat de Mircea Manciuc şi Lucian Goicea, a cucerit „bronzul”, după ce a fost învins de un reprezentant al Bulgariei în penultimul act.